szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Hubble űrteleszkóp segítségével a NASA csillagászainak először sikerült optikai eszközökkel képet készíteniük egy másik csillag körül keringő bolygóról.

A Bad Astronomy weboldal értesülései szerint a szóban forgó égitestek a Földtől mintegy 250 billió kilométerre (25 fényévnyire) találhatóak, a Piscis Austrinus csillagképben. Az exobolygó az égbolton látható 18. legfényesebb csillag, a Formalhaut b körül kering, amely szabad szemmel is jól látható. Mivel ez a fény elfedné a környezetében lévő többi objektumot, a Hubble egy speciális takarólemezzel blokkolta a csillag fényét, ez látható a kép közepén is. A fehér négyzetben látszik az újonnan felfedezett bolygó (a kép teljes méretben a NASA weboldalán tekinthető meg). A fénylő gyűrű valójában a porfelhő, amely a csillag születésekor keletkezett.

A Formalhaut-rendszer ben talált bolygó 872 év alatt kerüli meg a csillagot
© NASA

E gyűrű miatt kezdtek gyanakodni a kutatók, hogy egy bolygó lapulhat valahol a Formalhaut b közelében. Az égitest gravitációs vonzása ugyanis zavarokat okozott a porfelhőben. A kutatók két képet is készítettek, amelyek a bolygó 2004-es és 2006-os helyzetét mutatják, ebből kiderül, hogy folyamatosan kering a csillag körül, 18 milliárd kilométer átmérőjű pályán. Ez négyszerese a Nap-Neptunusz távolságának, egy teljes körhöz pedig 872 földi évre van szükség. A kutatók becslése szerint az eddig névtelen bolygó körülbelül akkora lehet, mint a Jupiter.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Kisbolygót neveznek el Aquincumról

A Nemzetközi Csillagászati Unió döntése értelmében Aquincum nevét kapta egy kisbolygó, amelyet Sárneczky Krisztián és Kiss László magyar csillagász fedezett fel; az égitest ünnepélyes bemutatására pénteken került sor a budapesti Polaris Csillagvizsgálóban. Az eseményen jelen volt Bús Balázs, Óbuda-Békásmegyer polgármestere, aki jelképesen átvette kerületének "külső birtokát".

hvg.hu Tech

Több Föld-szerű bolygóra is lelhetünk a közeljövőben

A miénkhez hasonló bolygórendszert fedeztek fel az angol St. Andrews Egyetem csillagászai, akik szerint hamarosan hasonló bejelentések garmadával kell számolnunk. Nem lehetetlen az sem, hogy az elkövetkező években számos, a Földhöz hasonló bolygóra lelhetnek a távcsövek.

MTI Tech

Sopronról neveztek el egy kisbolygót

A Nemzetközi Csillagászati Unió Kisbolygó Központja (Minor Planet Center) hivatalosan is elfogadta, hogy egy kisbolygó a Sopron nevet viselje - nyilatkozta Sárneczky Krisztián, a kisbolygó egyik felfedezője a Kisalföld pénteki számában.