szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

A mobiltelefont mindenhová magunkkal visszük, és szinte elveszettnek érezzük magunkat...

A mobiltelefont mindenhová magunkkal visszük, és szinte elveszettnek érezzük magunkat, ha valamilyen okból nincsen nálunk. Zavar, ha a családtagjaink, munkatársaink nem tudnak elérni, bosszantó, ha egy sürgős beszélgetéshez utcai fülkét kell keresni, arról nem is beszélve, hogy újabban szinte már mindenki a mobiljában tárolja ismerősei telefonszámát és egyéb adatait.
A mobil nélkülözhetetlenné válását azonban más is erősíti. Egyre több szolgáltatást már telefonnal is igénybe vehetünk, megrendelhetünk, kifizethetünk. A mobilról indított vásárlások is terjednek, mert nagyon kényelmesek és egyre biztonságosabbak. A vásárlásokat kiegyenlíthetjük telefonszolgáltatónk havi számláján keresztül, vagy prepaid kártya esetén annak egyenlegét csökkentve. Vannak olyan megoldások is, amikor egy előzetes regisztrációt követően fel kell tölteni egy speciális számlát, és erről fizethetünk. Ennél még egyszerűbb, amikor egy telefonban futó alkalmazáson keresztül, online fizetünk bankkártyával. 

Aprópénz nélkül
A legrégebbi és valószínűleg a legtöbbet használt mobilos megoldás a parkolási díj fizetése telefonon keresztül. Ennek előnyei egyértelműek: nem kell halomnyi fémpénzt magunknál hordani, nem kell előre tudni, hogy meddig parkolunk, és mindig csak a tényleges parkolási idő után kell fizetnünk. A szolgáltatáshoz a www.fizessenmobillal.hu oldalon kell regisztrálni. A regisztráció és a szerződés aláírása után fel kell tölteni számlánk egyenlegét, amit azután a parkolások díjának kiegyenlítésére is felhasználhatunk. A szerződéskötéskor meg kell adni, hogy melyik lesz az a mobiltelefonszám, amelyről a parkolásokat kezeljük, továbbá azoknak a gépkocsiknak a rendszámát, amelyek parkolását fizetni szeretnénk.
Parkoláskor nincs más dolgunk, mint felhívni a fizető automatán található telefonszámot. Ugyanezt kell tenni, amikor befejezzük a parkolást. Ilyenkor, beállítástól függően, egy SMS-ben megkapjuk, hogy mennyi időt parkoltunk, és mindez mennyibe került. Az adott helyen megengedett maximális parkolási idő leteltekor vagy amikor vége a fizetős időszaknak,  automatikusan leáll a parkolás. Ez akkor is hasznos, ha elinduláskor elfelejtjük kikapcsolni az órát, nem fog addig számlázni, amíg elfogy a számlán található egyenlegünk. Ha azonban tovább szeretnénk parkolni, nem kell leszaladni az autónkhoz, egy telefonhívással bárhonnan újraindíthatjuk az órát.   
 
Matrica helyett
Aki regisztrált az EME (Első Mobilfizetés Elszámoló) oldalán és feltöltötte a számláját, további szolgáltatásokat is fizethet mobiljával. Így például egy telefonhívással vagy SMS küldéssel autópálya-matricát is vehet (erre egyébként nem csak az EME rendszeren belül van lehetőség). A telefonszám vagy az üzenet szövegének kiválasztásával meg kell adni a matrica érvényességi időtartamát, és a rendszerbe regisztrált alapértelmezett  rendszámú járműre máris lesz érvényes az engedély. Ha több gépkocsit is bejelentettünk, akkor ezekre csak SMS-ben, a rendszám megadásával tudunk matricát vásárolni.  Annak sincs akadálya, hogy ismerőseinknek, akár külföldi rendszámú járműre vásároljunk matricát. Ilyenkor a vásárlás előtt ezeket a rendszámokat is regisztrálni kell, és ha van közöttük külföldi, annál a hivatalos országjelzést is fel kell tüntetni. Az új rendszámokat akár SMS-ben is hozzá lehet adni a rendszerhez, ilyenkor azonban először – szintén SMS-ben – meg kell változtatni az alapértelmezett PIN kódot.

Az EME rendszerében egyszerű kiegyenlíteni a parkolási díjat

Ügyeljünk arra, hogy az autópálya-matrica csak a rendszer visszaigazoló üzenetének megérkezésétől kezdve érvényes. A visszaigazoló SMS tartalmazza a motoros- és autópálya-matrica érvényességi adatait.

Bankkártyás fizetés - bankkártya nélkül
A EME fizetési megoldásainál egy külön számlát kell rendszeresen feltölteni, és erről tudjuk kiegyenlíteni  vásárlásaink ellenértékét. Ennek a számlának általában csak pár ezer forint az egyenlege, ezért korlátozott a róla kiegyenlíthető szolgáltatások köre. Az iziSHOP megoldással viszont a mobilunkról férhetünk hozzá a Visa vagy MasterCard típusú elektronikus kártyánk teljes egyenlegéhez. E rendszer használatához egy Java alkalmazást kell letölteni a mobilunkra, és ezt kell futtatni, amikor fizetni akarunk. Csak a bankkártyánk adatait kell ismerni és az alkalmazáson keresztül megadni. A kis program menüjéből választhatjuk ki, hogy mit szeretnénk vásárolni vagy mit szeretnénk kifizetni. A lehetőségek között itt is szerepel az autópálya-matrica, amit akár út közben is megvehetünk, ráadásul ennél a megoldásnál nem kell úgynevezett kényelmi felárat vagy SMS díjat fizetni. Mindössze a mobil adatforgalom után kell fizetni, de ha van adat előfizetésünk, akkor ez gyakorlatilag ingyenes, ha nincs, akkor is legfeljebb tíz forintba kerül.

Interneten keresztül is feltölthetjük EME számlánkat

A telefonunkban futó iziSHOP alkalmazás arra is képes, hogy megjegyezze a beírt adatokat, például a rendszámot, így ha legközelebb ugyanerre a gépjárműre szeretnénk matricát vásárolni, már ezt sem kell beírni.
Arra is van mód, hogy a fizetésre használt bankkártya adatait is tároljuk a telefonban, persze erős titkosítással. Amikor szükség van a kártyaszám beírására, akkor egy  magunk választotta PIN kóddal lehet előhívni azt. Így ha kényelmesek vagyunk és tároljuk a kártyaszámot, akkor sem okozhat gondot, ha illetéktelenek kezébe kerül a mobilunk.

A Java alkalmazással fizethetünk

Nem kell belépőjegy
A hazai piacvezető online jegyiroda, az InterTicket, minden színház-, koncert- és sportrendezvényének belépőjét is megvásárolhatjuk az iziSHOP segítségével. A mobilos jegyrendeléshez elég a Rendezvények menüpontra kattintani, s egy praktikus programkeresővel akár több ezer rendezvény közül választhatjuk ki a minket érdeklő programot. A jegyek számának megadása, majd az ülőhelyek kiválasztása után már fizethetünk is. Az ezt követően kapott Bizonylat tartalmazza az előadás minden adatát, azt, hogy hova szólnak a jegyek, valamint egy kódot. Ezt a kódot bemutatva vehetjük át a jegyeket a rendezvény előtt a helyszíni pénztáraknál.

Parkolás és étterem
Az iziSHOP rendszerét is használhatjuk a parkolási díj kiegyenlítésére, azonban nem a parkoló automatáknál történő várakozást, hanem a Budapest belvárosának több parkolóházában eltöltött időt fizethetjük ezen keresztül. Sőt, az EZ Parkolókba akár előre, az interneten keresztül helyet is foglalhatunk egy adott időpontra. Így nem fordulhat elő, hogy egy megbeszélésre vagy színházi előadásra sietve, több parkolóházat is végig kell járni, mire szabad helyet találunk. Több hely foglalására is van lehetőség, ami nagyon kényelmes, ha egy rendezvényre vendégeket várunk.

Az iziSHOP a bankkártyánkról rendezi a számlákat


És ha már a rendezvényeknél tartunk, fizessünk mobillal az étteremben is! Azokban a vendéglátó egységekben, ahol a bejáratnál látható az iziSHOP logó, nem kell elővenni sem a pénztárcánkat, sem a bankkártyákat. Amikor megkapjuk a számlát, csak el kell indítani a telefonos alkalmazást, és ki kell választani az Étterem menüpontot. Itt be kell írni az étterem kódszámát (a legutolsót mindig megjegyzi a program) és a fizetendő összeget. Ezután következik bankkártyánk adatainak vagy PIN kódunknak a beírása. A sikeres tranzakcióról visszaigazolást kapunk, és az étterem is kap egy üzenetet, amely tartalmazza a sikeres fizetés tényét és részleteit.

Akár a gázszámlát is
Nem olyan régen jelentették be az FHB, a Pannon, a T-Mobile és az MPP által közösen kifejlesztett MobilFizetés szolgáltatást. Ez lehetővé teszi, hogy  a  két szolgáltató számlás és kártyás előfizetői  – a szolgáltatás keretében nyitott FHB bankszámla, valamint az ahhoz opcionálisan kapcsolódó hitelkeret terhére – különböző pénzügyi műveletek végezzenek mobiltelefonon. Ilyenek például: a termékek és szolgáltatások ellenértékének mobiltelefonon keresztül történő kiegyenlítése a rendszerhez csatlakozott kereskedőknél személyesen vagy távoli eléréssel; mobiltelefon-számlák befizetése, illetve egyenlegfeltöltés; pénz küldése és fogadása a szolgáltatást igénybevevő ügyfelek között, függetlenül attól, hogy melyik, a szolgáltatásban résztvevő távközlési szolgáltató ügyfelei. Az új szolgáltatás lehetővé teszi a valós idejű elszámolást a hét minden napján 0 – 24 óra között a kereskedők és az ügyfelek között, a jövőben pedig még a rendszerhez csatlakozó közműjellegű díjak számláinak a kifizetését is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!