szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

Egy igazán realista (és mindehhez ateista) ember számára a túlvilág, a...

Egy igazán realista (és mindehhez ateista) ember számára a túlvilág, a szellemek és a különböző látomások nem komoly dolgok - inkább viccesek vagy dühítők. Márpedig a számítógép-felhasználók legtöbbje realista és nem kevés esetben ateista is. Persze nekünk „geek”-eknek is megvannak a saját kedvenc gumicsontjaink a témában: az egyik népszerű témánk például az, hogy valóban húsz százalék esélyünk van-e arra, hogy egy mátrixban élünk? 

De a szellemvilág tagadásával kapcsolatban többnyire hajthatatlanok vagyunk. Ne tegyük: lehet akármilyen tájékozott és okos az ember, soha nem fogja megtudni, hogy Dsuang Dszi álmodta a lepkét, vagy a lepke álmodta őt, - lehet, hogy a szellemvilággal is ugyanez lehet a helyzet?

Néztem egy darabig, de nem jött a szellem...

A szellemvadászok a technika és a tudomány fejlődésével, ahelyett, hogy eltűntek volna inkább híresek lettek: gondoljunk csak a milliók által nyomon követett Paranormal State sorozatra vagy a híres-hírhedt (és sok vitát kiváltó) TAPS filmekre. És persze a Youtube is tele van szellem-észlelés videókkal.

Mióta Photoshop trükkök léteznek, a különböző szellemfotók már semmit nem érnek (bárki összedobhat egy szellemet tíz perc alatt otthon) – a szellemvadászok is érzik ezt, így napjainkban már a webkamerás szellemvadászat a menő. 

A híres Ramada szellem a háttérben, egy 2008-as fotón

A „kutatók” által felállított webkamerák némelyike publikus, így mi is bekukkanthatunk a párizsi katakombákba, vagy megpróbálhatjuk elcsípni a Willard Library híres (a webkamera gagyi minősége miatt, csak híres, és nem hi-res… nem lehetett kihagyni) szellemét kamerán keresztül (ha van elég időnk és türelmünk).

A legnépszerűbb szellem-webkamerák listáját itt találhatjuk.

Az igazán érdekes persze az, ha mi magunk próbálunk meg fülön csípni egy szellemet (persze lehet, hogy nincs a fülük?) – ehhez nincs szükség másra, mint egy szellem webkamerára és egy PC-re. Webkamerát bármelyik boltban kaphatunk, a szoftver pedig legyen a profi szellemvadászok által is használt szoftver (láttuk eleget a Discoveryn): a több kamera-stream követésére egy időben alkalmas, Webcam Watcher. Letölthető innen

Csak dobáljuk be a linkeket és indulhat a vadászat!

Telepítés után csak indítsuk el a szoftvert, és válasszuk az „Add” gombot: ezzel belepakolhatjuk a programba a legnépszerűbb szellemjárta helyeket, így több helyen is lehetünk egyszerre (éljen a technika!). Szintén itt adhatjuk meg, hogy milyen gyakran frissüljön a kép – általában 15 vagy 30 másodperc elég. A profi szellemvadászok szerint ennél ne legyen több, a szellemek ugyanis legtöbbször csak pillanatokra tűnnek fel (állítólag). 

A szoftver automatikusan elmenti a képeket, így nem kell a gép előtt ülve naphosszat bámulnunk a monitort (szellemvadásznak lenni valószínűleg a világ legkényelmesebb foglalkozása). 

Készen is vagyunk - gyertek szellemek!

Egy nagyobb adag képet átnézve (elég, ha a Windows Explorert használjuk, az előnézeti képekkel) rögtön ki fog derülni, ha a sok száz (ezer) fotó bármelyikén megjelent valami: az a pár képkocka ugyanis különbözni fog a többitől. Egyszerű és hatásos módszer.

Egyelőre semmi - de azért várjuk meg az éjfélt...

És ha mégsem? Ha a webkamerák által készített több ezer képe teljesen egyforma? Nos, akkor nem találtunk szellemet. (Nekünk sem sikerült). De legalább megpróbáltuk. És végül egy fricska: ne higgyük, hogy a webkamera mindig a valóságot mutatja – van, amikor nem
 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

techline.hu Tech

Ne higgyünk a szemünknek!

Az informatikai szakzsargon egyik legújabb (bár már így is több éves) kifejezése, az angol „fake” szó.