szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

Némi próbálgatás és ismerkedés után azonban...

Némi próbálgatás és ismerkedés után azonban „visszaváltottam”.

 Hogy miért is van még mindig az immáron öregnek számító Windows XP a gépemen, annak több oka is van. Lássuk a tíz legfontosabb tényezőt: mi az oka annak, hogy a mai napig sem váltottam Vistára?

1. Biztonsági problémák
Igen, tudom, a Microsoft hivatalos verziója szerint „A Vista a jelenleg elérhető legbiztonságosabb operációs rendszer” – a jó szándékban nem is kételkedem, tény azonban, hogy a Microsoft tavaly például pánikszerű gyorsasággal készített egy patch-et, ami egy olyan biztonsági hibát javít, (idézet a hivatalos megfogalmazásból): „melynek segítségével a rosszindulatú behatoló, teljesen képes átvenni az irányítást a PC felett”.

Sok minden kompatibilis Vistával, azonban még több ami nem...

Ez persze nem újdonság: XP-n is létezett ilyen támadási felület. Ennek fényében azonban a Vistára váltást nem igazán indokolja a „biztonság”. Sőt a Vista Service Pack is igen jelentős biztonsági réseket tömköd, többnyire olyanokat (vagy hasonlókat), amik a jól bevált XP esetében már időtlen idők óta be vannak „foltozva”.

 Ráadásul sok, az XP esetében már bevált biztonsági szoftver a mai napig sem hajlandó együttműködni az újabb operációs rendszerrel – miközben ezeket a sorokat írom, a népszerű ZoneAlarm szoftverek még mindig képesek „összeakadni” a Vistával, holott XP-n már évek óta biztonságosan és stabilan üzemelnek.

2. A megtévesztő Aero
Kétségtelen, hogy a Vista új felülete szép és igényes, sőt nagyon modern és „mátrixos”. Az is tény azonban, hogy a híres-hírhedt „átlátszó” (hivatalos nevén „Glass Interface”) ablakok közel sem nyújtják munka közben a megkívánt elkülönítést az aktív és a nem aktív ablakok között. Míg az XP esetében egyértelműen látható, hogy melyik az aktív ablak – lévén, hogy a háttérben levő ablakok fejléce kevésbé szaturált –, addig próbáljuk csak ki a következőt! 

Melyik is az aktív ablak? Az átlátszó, vagy az átlátszó?

Tegyünk egymás mellé két „Glass” ablakot, majd próbáljuk megállapítani melyik az aktív: mivel az ablakoknak nincsen hagyományos színezett fejlécük, a jobb felső sarokban található kis piros szöszmöszt leszámítva, az aktív és a nem aktív ablak is teljesen megegyezik. Munka közben, főleg ha három, négy alkalmazást használunk egyszerre, igen zavaró tud lenni az ablakoknak ez a fajta „egybemosása”. Persze, használhatunk klasszikus felületet is Vistában: ezt azonban megtehetjük XP-ben is, ezért nem érdemes váltani. 

3. Az adminisztrátor
A Vista biztonsági fokát növelendő, az operációs rendszer mindenhez adminisztrátori jogokat kér. Ez még nem lenne gond – de ezt akkor is megteszi, amikor semmi szükség nincsen rá. Új betűtípust akarunk telepíteni? Máris elfeketedik a képernyő, és jön a kis ablak: „adminisztrátor vagy-e?” Csak klikkelünk egy „OK” gombot, és máris mehet tovább a dolog.

igaz a Zune Microsoft termék - de fő a biztonság!

Az elsötétülés és az „adminisztrátor vagy-e?” nevezetű dráma szinte minden műveletnél megismétlődik, még akkor is, ha adminisztrátorok vagyunk – a Vista megkérdezi, biztos, ami biztos. Az egész mizériától megszabadulhatunk, ha kikapcsoljuk a „user account control”-t felhasználói fiókunkban – ennyit a biztonságról. 

4. Váltsunk felbontást, legalábbis ha tudunk
Az első élményem a Vistával kapcsolatban a megjelenés állítgatása volt. XP esetében egy jobb egér klikk a munkaasztalon, és a „display properties”-ben máris állítgathatjuk a témákat, felbontást, képfrissítést, ilyesmit. Gyakorlatilag két kattintás az egész.

Nincs jogosultságunk a jogosultságok megtekintésére, de meg tudjuk őket változtatni.

Vista esetében a jobb klikk után a „personalize” opciót választva, még semmit sem tudunk állítani: még meg kell keresnünk a „display settings” opciót, ami ugyan a leggyakrabban használt funkciókat rejti, mégis a lista legalján kapott helyet. Szőrszálhasogatásnak tűnhet, de amihez eddig két klikk is elég volt, ahhoz most jóval több kell – nos ez szerintem inkább visszalépés, mint fejlődés. Még ha jelen esetben apróságról is van szó. 

5. Vezérlőpult menük – hiánya
A Microsoft „kitakarította” a Vezérlőpultot, azaz a Control Panelt: legyen áttekinthető, letisztult és egyszerű – mondá valaki Redmondban. És lőn: a Vista vezérlőpultját olyan jól kitakarították, hogy az XP-ben megszokott menüsor teljesen eltűnt.

Menüsor? Az kérem nincsen, minek az?

A Vista vezérlőpultjának tetején egyszerűen nincsen menüsor: persze előhozhatjuk, ha lenyomjuk az Alt billentyűt. Ha mégis szeretnénk visszakapni a menüsort, ezen a „rövid” útvonalon visszavarázsolhatjuk: Start -> Control Panel -> Appearance and Personalization -> Folder Options -> Use Classic Windows Options: majd klikkeljünk az OK-ra. Csak azt nem értem, miért kellett kivenni?

6. A kikapcsológomb
XP esetében előhívjuk a Start menüt, és máris ott virít a Kikapcsolás gomb – ennél egyszerűbb nem is lehetne. _A Vista esetében ezt lecserélték két shortcut ikonra, és egy kis nyilacskára, ami alól egy további, hét opciót tartalmazó menücske bukkan elő.

Csak három négy klikkelés, és máris kikapcsolhatjuk.

Kikapcsoláshoz a nyilacska alól megjelenő menüből a „Shutdown” opciót kell választani. Ám ha ki akarom kapcsolni a gépet, akkor a legutolsó dolog, amire szükségem van, az a menükben való további bóklászás…

7. Meghajtóprogram
Bár a helyzet az utóbbi évben jelentősen javult, a Vista még mindig képes meglepni, amikor egy-egy eszközhöz meghajtóra lenne szükség. Persze az XP sem tökéletes: ott azonban legalább működik a trükk, miszerint, ha egy driver jó a Windows 2000-hez, akkor XP-n is működni fog. A Vista esetében már ez sem működik: vagy van Vista verziója egy meghajtónak, vagy marad a végeláthatatlan guglizás/fórumozás/trükközés.

Hibaüzenet - a művelet sikeresen lezajlott.

8. Erőltetett szoftverfrissítés
Legyünk őszinték: ha a nagymama családi fotójának bal széléről akarom kivágni Erzsi nénit, akkor ahhoz bizony tökéletesen megfelel akár egy ősrégi próbaverziós Paint Shop Pro is. Vannak műveletek (és a legtöbb átlagfelhasználó ilyen egyszerű műveleteket végez), amelyekhez nem kell legújabb Photoshop CS4. Vistát használva nem ilyen egyszerű a helyzet: a legtöbb szoftverből, csak a legújabb. „Vista kompatibilis” verziót tudjuk használni. Az előbbi példánál maradva, így állhat elő, hogy Erzsi néni kivágásához, a csekély háromszáz Mbájtos legújabb, Aero felületes csili-vili PaintShop próbaverzióra van szükség. Százával vannak olyan szoftverek és alkalmazáscsomagok, amelyek régebbi, XP-s verziója egyszerűen el sem indul Vista alatt, sőt fel sem tudjuk telepíteni. Persze kompatibilitási módban lehet futtatni, néha sikerül. Néha nem. 

9. Nincs „killer app”
A „killer app” egy számítógépes szleng – jelentése, „olyan csúcsszoftver, ami csak egy adott gépen/rendszeren fut, és a kedvéért megéri váltani”.(Ilyen „killer app” volt az inteles Macintoshok esetében az új Photoshop).

A memóriát előszerettel eszi meg a Vista...

Vista esetében nincs ilyen: egyetlen olyan exkluzív szoftver sincsen, ami csak a Vistán fut, ellenben annyira csúcsszuper, hogy megérné a kedvéért rendszert váltani. Minden, ami fut Vistán, annak megfelelője (vagy régebbi verziója) elfut XP-n is…

10. És végül – a játékok
Igaz, Vistát használva gyönyörködhetünk a látványosabbnál látványosabb DX10-es effektusokban (míg XP-n maximum a DX9 az elérhető), ezzel azonban vége is az előnyöknek.

Az eredmény magáért beszél

Ugyanazt a játékot a DX9-cel futtatva, ugyanazon a gépen, a Vista kevesebb és kevésbé stabil FPS-t produkál, mint a jó öreg XP, a memória-felhasználásról nem is beszélve. Ugyanazon játék Vista alatt majdnem kétszer annyi memóriát eszik, mint XP-n.

Elkeserítő 3DMark eredmények

Pár látványos effektus (azaz a DX10 miatt) azonban nem éri meg kétszer annyi memóriát venni a gépbe, ugyanazért a teljesítményért, ami most is megvan. 
 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

techline.hu Tech

Vista és a játékok

Eltelt nyolc hónap a Vista megjelenése óta, így a hardvergyártóknak...

techline.hu Tech

Vista tálca az XP-n!

Ezzel a módszerrel könnyedén kiválaszthatjuk azt a programot, amelyikre...