szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Mindenevő dinoszaurusz maradványaira bukkantak kutatók Argentínában, ez volt a hiányzó láncszem a növényevők és a húsevők között.

"Ez volt a hiányzó láncszem a ragadozó dinoszauruszok és az óriási négylábú növényevők között" - mondta Oscar Alcober, a Buenos Airestől 1200 kilométerre nyugatra található San Juan-i Természettudományi Múzeum vezetője.

Alcober és Ricardo Martinez, a múzeum paleontológiai részlegének vezetői három évvel ezelőtt találták meg a Panphagia protos (az első mindenevő) névre keresztelt állat maradványait az Ischigualasto-Valle de la Luna parkban, San Juantól északra. A leletről a PlosOne.org online tudományos folyóiratban számoltak be.

A fosszíliák egy 1,3 méteres állatéi. Fogai alkalmasak mind a növényi, mind az állati eredetű táplálék megőrlésére. A kutatók szerint ez a nagyjából 225 millió évvel ezelőtt élt faj lehetett az első eddig ismert tagja a sauropodomorphok, azaz a növényevő dinoszauruszok alrendjének.

Argentínát a nyolcvanas években Jurassic Parkként emlegették az olyan ott talált leletek miatt, mint az Argentinosaurus Huinculensis, amely negyvenmétert meghaladó hosszával a legnagyobb ismert növényevő. 1993-ban a kutatók megtalálták a Giganotosaurus Carolinii (óriás déli gyík), az eddig ismert legnagyobb húsevő dinoszaurusz maradványait is, és tucatnyi fosszíliákat rejtő lelőhelyet vizsgálnak napjainkban is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Hogy nőhettek ekkorára a dinoszauruszok?

Csaknem 40 méteres testhosszukkal és 17 métert is elérő magasságukkal a szauropodák a Föld valaha élt legnagyobb szárazföldi állatai voltak. A bonni és a zürichi egyetem kutatói most megtalálták az óriás-dinoszauruszok nagyságának okait: az őshüllők lemondtak a rágásról, madárszerű tüdejük volt, és rugalmas anyagcseréjük.

Hét nap

TOLLAS DINOSZAURUSZOK

Egymilliárd forint értékben vállalt kezességet a kormány a Magyar Természettudományi Múzeum legújabb kiállítására...

MTI Tech

Galamb méretű dinoszaurusz magyarázhatja a madarak eredetét

Egy több mint 150 millió évvel ezelőtt élt, lopott tojásokkal táplálkozó kis tollas dinoszaurusz megmagyarázhatja a hüllők madárrá fejlődésének egyik fontos szakaszát - állítja a Nature című brit szaklapban megjelent tanulmány.

MTI Tech

Korábban jelentek meg a dinoszauruszok Európában, mint gondoltuk

Német régészek egy csoportja rekonstruálta egy gyapjas orrszarvú koponyáját, amely Türingiában élt 460 ezer évvel ezelőtt, vagyis ezek az állatok már sokkal korábban bevándoroltak Ázsiából Európába, mint azt korábban feltételezték.