szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A brit védelmi minisztérium (MoD) rendhagyó módon bemutatta legújabb fejlesztéseit, amelyekkel a harcoló alakulatokat segítenék a jövőben.

A BBC értesülései szerint a repertoárban többek között szerepelnek olyan speciális kamerák szerepelnek, amelyek akár egy homokviharon is képesek átlátni, emellett pilóta nélküli repülőgépek és tankok, valamint a lövedékeket lassító speciális anyag is megjelenhet a harctereken.

Az önjáró tankból egy kisebb harci robot jön elő
© MTI

Bár a fejlesztések még csak kezdeti fázisban vannak, a szakértők szerint a felsorolásban szereplő technológiák „olyan szükséges eszközök, amelyek életeket menthetnek a jövőben”. Quentin Davis védelmi fejlesztésekért felelős miniszter szerint mindez kulcsfontosságú hivatal számára.

Damian Kemp, a Jane’s hírszerzési tanácsadással foglalkozó kiadó repüléssel foglalkozó szakértője szerint a pilóta nélküli szárazföldi járművek (Unmanned Ground Vehicles – UGV) fejlesztése jelenleg abban a fázisban van, mint a hasonló repülő eszközök (UAV) voltak 20 évvel ezelőtt.

„Két évtizede a pilóta nélküli repülők érdekes fejlesztési irányok voltak csupán, ma már a fejlett haderők nélkülözhetetlen eszközei” – magyarázta Kemp a BBC-nek. „Az új technológia a szárazföldi járművekre koncentrál, ezzel ugyanis a katonák hatékonyan távol tarthatóak a veszélyes helyzetektől. A katonák ugyanis sokba kerülnek, s még többe kerül, ha meg is sérülnek harc közben.”

A pilóta nélküli gépek új generációját is fejlesztik
© MTI

„Kulcsfontosságú, hogy egy lépéssel az ellenség előtt járjunk” – tette hozzá Davis. „Ehhez fel kell használnunk a legmodernebb technológiát, mivel a csapatainkat érő fenyegetések is folyamatosan fejlődnek.”

A MoD mintegy kétmillió fontot költött a kutatásokra, s a tegnapi nap során bemutatták Grand Challenge nevű pályázatának győzteseit, amelyek esélyt kapnak arra, hogy éles bevetésen is kipróbálják fejlesztéseiket.

Paul Stein a program vezetője megerősítette, hogy ez az első alkalom, amikor a legújabb eszközök terveit nyilvánosságra hozzák.

A Védelmi Minisztérium tervei között többek között az szerepel, hogy a jelenlegi 75 kilogrammról 25 kilóra csökkentsék a katonák felszerelésének súlyát. Emellett olyan járműveket hoznának létre, amelyek tűzerő és képességek tekintetében felveszik a versenyt egy tankkal, ám kevesebb mint 30 tonna tömegűek. A környezettudatosság jegyében csökkentenék a hadsereg fosszilis tüzelőanyag-függőségét, kifejlesztenék az UAV-k új generációját és feltérképeznék a digitális, online hadviselésben rejlő lehetőségeket és veszélyeket.

Az új gépek helikopterként szállnak fel és repülőként közlekednek
© MTI

Az egyik új védelmi eszköz, amelyet a D3O nevű cég fejlesztett ki egy olyan puha műanyag-polimer, amely ütésre felkeményedik. A zselét már ma is alkalmazzák a sportolók, azonban a MoD a harctéri felhasználás lehetőségeit is vizsgálja.

„A zselét már ma is használják például a síversenyzők ruháiban” – magyarázta Richard Palmer, a D3O munkatársa. „Amikor szlalomozás közben elhaladnak egy kapu mellett, olyan ütést kapnak az akár 100 km/h-val száguldó sportolók, mintha egy gumibottal ütnék meg őket, ilyenkor jól jön a védelem. Most a minisztériummal együttműködve vizsgáljuk, hogy miként lehetne felhasználni az anyagot például a katonák sisakjában. Ez ugyan nem fog megállítani egy golyót, azonban hozzájárulhat a katonák életének a védelméhez.”

Palmer egyébként úgy demonstrálta az anyag képességeit, hogy egy kollégája ujját becsavarta a zselével, majd rávágott egy kalapáccsal. Az illető úrnak pedig a szeme sem rebbent, az anyag valóban elnyelte az ütés energiáját.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Láthatatlansági pajzsot fejlesztett ki egy amerikai kutató

Speciális gyűrűk és nyomtatott áramkörök segítségével egy kutatócsoportnak sikerült egy olyan eszközt készítenie, amely a mikrohullámok eltérítésével egyfajta térbeli vákuumot képez. Ez lehet az első lépés egy kézzelfogható, láthatatlanságot előidéző eszköz felé.

hvg.hu Tech

Láthatlansággal védenék az olajfúrókat a cunamitól

Japán, amerikai és brit tudósok jó ideje kutatják már annak a módját, hogy miként lehet kisebb tárgyakat, embereket, illetve hadijárműveket láthatatlanná tenni az emberei szem számára. A kisebb tárgyak esetén működő technológiáról most kiderült, alkalmas lehet partvonalak és olajfúrók védelmére is szélsőséges időjárás idején.

hvg.hu Tech

A levegőből is kiszúrja a gyalogsági aknákat a repülő robot

Az ENSZ becslései szerint a világon minden húsz percben valakit megöl, vagy megnyomorít egy gyalogsági akna. Egy új fejlesztés segítségével azonban a levegőből felderíthetők az aknamezők, így azok hatástalanítása is jóval egyszerűbbé válik.

Bari Máriusz Tech

Nincs még láthatatlan tank, de tíz perc alatt törhető a WiFi

Az amerikai szakértők hosszú évtizedeket jósolnak még addig, míg láthatatlan tankok és a filmekből ismert terminátorrobotok csaphatnak össze a harcmezőkön emberi csapatok helyett. A robothadviselés mellett azonban nem tekinthetünk el azon informatikai vonalon vívott csatáktól sem, amelyek lassan nyíltan zajlanak nemzetek között.

MTI Tech

Jövőre a magyarok is használnak robotrepülőgépet Afganisztánban

A jövő év második felében már robotrepülőgépeket is használ majd a Magyar Honvédség Tartományi Újjáépítési Csoportja Afganisztánban; a személyzet felkészítése januárban kezdődik Izraelben - mondta el az Afganisztánban tartózkodó honvédelmi miniszter csütörtökön.