szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Riadt felhasználók küldözgetnek egymásnak egy olyan levelet a tengerentúlon, amelyben arra figyelmeztetik egymást, hogy egy konkrét illetőtől érkező e-mail megnyitása nagy zűrt okozhat számítógépünkön. Mielőtt még a magyar változat útnak indulna, elmondjuk: az amerikai Snopes.com legendavadászai szerint egyszerű pánikkeltésről van szó.

A Snopes.com legendavadász oldal értesülései szerint az üzenet, amelyben egy bizonyos Simon Ashtontól intik óva az internetezőket (a levélben a férfi állítólagos e-mailcíme a simon25@hotmail.co.uk is szerepel) már tavaly márciusban is keringett a világhálón. Valójában egy régóta keringő kacsáról (hoax) van szó, amely az alábbi, meglehetősen egyszerű formulára épül:

"Ne nyisd meg/ne olvasd el/ne válaszolj azokra a levelekre, amelyeket XY küld a nev@cim.hu címről! Ha megteszed, megfertőződik a géped/mindenkinek a gépe, aki a címlistádban szerepel, és kiteszed magadat annak a veszélynek, hogy hackerek/számítógépes bűnözők betörjenek a pc-dre!"

Számtalan változata ismert a fenti levélnek, a nevek sokszor cserélődnek, mivel különböző online csínytevők próbálják megviccelni ismerőseiket azzal, hogy egy általuk ismert címet helyettesítenek az üzenetbe. Természetesen nem elképzelhetetlen, hogy egy e-mailben a számítógépünkre káros, rosszindulatú kódsort vagy vírust helyezzenek el, azonban a Snopes szerkesztői szerint azoknak az üzeneteknek, amelyek a fenti mintát követik, az esetek többségében nem kell különösebb figyelmet tulajdonítani.

2009 márciusában az Ashton-hírt kombinálták egy korábbi hasonló kacsával, amely arra figyelmezteti a felhasználókat, hogy a Microsofttól és a Nortontól érkező, Mail Server Report tárgyú leveleket ne nyissák meg, mert egy féregvírus települ a számítógépre, szabad bejárást biztosítva ezzel a hackereknek. A levél végén megkérik az olvasókat, hogy minél több címzettnek küldjék tovább a figyelmeztetést, ez általában szintén a hoaxok egyik alapeleme.

Összességében kijelenthető, hogy a fentihez hasonló üzenetek jellemzően hamisak, persze nem árt az elővigyázatosság, azonban a megfelelő vírusirtó szoftver és tűzfal telepítésével sok kényelmetlenséget előzhetünk meg.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!