szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy brit mérnök fejlesztette ki azt a szélerővel hajtott járművet, amellyel sikerült megdöntenie a kategória sebességrekordját és átlépnie a 200 km/h-s lélektani határt.

A BBC értesülései szerint a rekorddöntésre a nevadai sivatagban fekvő Ivanpah-tó kiszáradt medrében került sor. A Greenbird nevű autó 202,9 km/h-s sebességet tudott elérni. Richard Jenkins tíz év kemény munkájával fejlesztette ki a környezetbarát járgányt, amely a nagy napon „minden elképzelést felülmúló módon” állta meg a helyét.

A korábbi rekordot (közel 187 km/h) az amerikai Bob Schumacher állította fel 1999-ben, Iron Duck nevű járművével.

„Nagyon jó érzés, hogy ennyi idő után minden probléma nélkül sikerült venni az akadályt, szinte túl egyszerű volt” – lelkendezett Jenkins a BBC-nek adott interjújában.

A Greenbird a rekorddöntés helyszínén
© AP

A Greebird kizárólag a szél erejét kihasználva működik, amit többek között pillekönnyű, szénszálas kompozit anyagból készült karosszériája tesz lehetővé. A tervező szerint valójában „nagy teljesítményű” vitorlásról van szó, amely azonban vásznak helyett szilárd szárnyakat használ a szél munkába fogására.

A jármű formájának köszönhetően – különösen ilyen nagy sebességnél – a szárnyak emelőerőt is generálnak, ezért apró, a Forma-1-es autókéhoz hasonló légterelőket alkalmaztak a Greenbirdön, hogy nagyobb leszorító erővel a talajon tudják tartani száguldás közben.

„A Greenbird önsúlya 600 kilogramm, de ahogy gyorsul, a légterelők akár egy tonnás erővel is nyomják a földhöz” – magyarázta Jenkins, aki az elmúlt évtized során öt szélerővel hajtott járművet is tervezett, köztük egy jégen sikló vitorlást, amelyet a sikeres rekorddöntés után szeretne továbbfejleszteni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Fejfájást és álmatlanságot okoznak a szélfarmok?

Japánban már saját neve is van a szédüléssel, fejfájással, alvászavarokkal járó tünetegyüttesnek, amelyet többek között a zöld energiát előállító óriási szélkerekek okoznak. A szigetország környezetvédelmi minisztériuma vizsgálja a jelenséget.

MTI Tech

Mobil szélgenerátor és egykerekű a magyar formaterv-díjasok között

A Magyar Formatervezési Díj idei hat nyertes és öt különdíjas pályamunkája arról árulkodik, hogy egyre meghatározóbb a környezettudatos szemlélet a magyar tervezők körében - mutatott rá Bendzsel Miklós, a Magyar Szabadalmi Hivatal és a Magyar Formatervezési Tanács elnöke kedden, a délutáni díjátadót megelőző budapesti sajtótájékoztatón, amelyen bemutatták az idei év díjazottjait.