szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A tüskésbőrűek törzséhez tartozó, 500 millió évesnél is öregebb fosszíliára bukkantak tudósok Bajorország Felső-Frankföld kerületében; az eddig ismeretlen formájú lelet közép-európa legrégebbi tengeri csillaga.

"Olyan mint egy földönkívüli" – mondta a csütörtökön bemutatott szenzációs leletről Gerd Geyer, a bajorországi tartományi környezetvédelmi hivatal geológusa. A kövület a tengeri csillagok és tengeri sünök tökéletes állapotban fennmaradt elődje, s a lelet egyedülálló abban a tekintetben is, hogy leszármazottaitól eltérően teljesen asszimmetrikus. Éppen ezért a szakemberek úgy gondolják, hogy a fosszília a tüskésbőrűek egy eddig nem ismert fajtájához tartozik.

A tüskésbőrűeket a gerincesek előfutáraiként tartják számon. A régmúlt idők organizmusainak vizsgálata lehetővé teszi a geológusok számára, hogy képet alkossanak az idők során bekövetkezett környezeti változásokról és az életfeltételek alakulásáról. E kutatások segítenek megjósolni a jövőbeni fejlődési irányokat is.

A különleges fosszíliára Presseck járásban, Wildenstein és Schlopp települések környékén találtak rá, a vizsgálatok során a bajor szakemberek londoni és zaragozai kollégákkal dolgoztak együtt. A tudósok komputertomográf első ilyen irányú alkalmazása révén háromdimenziós rekonstrukciót is létre tudtak hozni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

Újabb felfedezés a neandervölgyi ősemberről

Egy 38 ezer éves csontkövületből német és amerikai kutatók csoportjának sikerült feltérképezniük az anyai ágon öröklődő, mitokondriális DNS (mDNS) minden génjét egy tanulmány szerint, amelyet az Egyesült Államokban tettek közzé.

MTI Tech

Megfejtették a titokzatos tengeri fény titkát

A tengerfenéken világító zöld fény a párkeresést, de a védekezést is szolgálja. Amerikai kutatók egy, a Syllidae családba tartozó tűzféregfaj fényleadó képességét vizsgálták. A San Diegó-i Scripps Oceanográfiai Intézet munkatársai, Dimitri Deheyn és Michael Latz az "Invertebrate Biology" című szaklapban írják le, hogyan gyűjtöttek több száz férget a San Diego előtti Mission öbölben.