szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Tovább fejlődik az élet Csernobil környékén, a világ legnagyobb nukleáris katasztrófája pedig még abban is segíthet nekünk, hogy az elkövetkező évtizedekben biztosan termeszthessünk növényeket más bolygók felszínén - sugallja a New Scientist.


Martin Hajduch, a Szlovák Tudományakadémia növényszakértője szerint a rovarok, madarak, emberek szervezetét kisebb-nagyobb módon befolyásolta a sugárzás. A helyi bioszféra változását a növényekben vizsgálták meg egy kísérlet során, amelyben a csernobili, illetve egy 100 kilométerrel távolabb fekvő sugármentes területen termesztett szóják fehérjéit hasonlították össze.

A csernobili szójanövényekben a normális talajban fejlődöttekhez képest több tucat proteint találtak jelentősen megváltozott mennyiségben. Ezek között nem csak olyan fehérjék vannak, amik a magvak fejlődését segítik elő, hanem olyanok is, amik nehézfémektől és sugárfertőzéstől védik a növények sejtjeit. Hajduch azt állítja, ha rájövünk arra, hogy a növények hogyan tudták túlélni a sugárfertőzést, sugárzásbiztos növényeket állíthatnánk elő - ezek pedig előrevetíthetnek egy olyan jövőt is, amiben a növényeknek az űrbéli sugárzást kellene elviselniük valamelyik bolygó felszínén.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!