szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Képes kiszagolni a beteg és rákos sejteket egy újonnan kifejlesztett elektronikus orr, ami sokat segíthet az agyrák kezelésében is, írja a New Scientist.


A Brain Mapping Foundation a NASA egyik korábbi találmányát, az ENose elektronikus orrot fejlesztette tovább, számolt be a New Scientist a NASA és a Brain Mapping Foundation, valamint a Hope Cancer Center rákkutató intézet kutatói által közösen létrehozott eszközről. A roppantul nagy érzékenységű, sejtszintű szaglórendszer képes megkülönböztetni az egészséges és a rákos emberi sejtek szagát, s a kutatások szerint még a Pepsi és a Coke között is képes különbséget tenni.

Az ENose 16 különböző vezető polimerréteget alkalmaz - mindegyik réteg különböző kémiai anyagokra reagál azzal, hogy bizonyos mértékben megnyúlik, ezzel gyakorlatilag meg is határozza az általa vezetett áramerősséget. Ha a levegő összetételében nincs változás, a polimerrétegek sem változnak. Minden réteg egyedi módon változtatja ellenállását és méretét is, mindezzel pedig nagyon specifikus dolgokat tudunk érzékelni, s a mérésekből nem csupán az agyrák terjedését, hanem a sejtek migrációját is jobban megismerhetjük.

A készülék mindezek mellett katonai célokra, robbanószerek vagy fertőzések felderítésére is alkalmas, képes légúti fertőzéseket érzékelni, az ilyen fejlett bioszenzorokból összeállított rendszereket pedig a jövő egészségügyi érzékelő mechanizmusainak tartja számos szakértő és hírportál.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!