szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Eddig csak sci-fikben találkozhattunk szemüvegbe épített képernyőkkel. Most az MP3 megjelenéséért felelős német Fraunhofer kutatóintézet jelentette be: olyan szemüvegképernyőt (más nevén adatszemüveget) fejlesztenek, amit a felhasználó szemmozdulataival tud irányítani.


A Fraunhofer Intézet kutatói egy 19*17 milliméteres chipen helyezték el a készülék lelkét: egy CMOS érzékelőt és egy apró OLED projektort helyeztek el rajta, mindezt pedig egy szemüvegkeretre helyezték. Mindennek köszönhetően a szemüveg viselője azt az illúziót éli meg, mintha az adatok - szövegek, képek, videók - tőle egy méterre lebegnének a levegőben.

A szenzor követi szemmozdulatainkat, így ha lapozni akarunk egy szövegben, csak balra vagy jobbra kell pillantanunk, ha becsukni akarunk egy dokumentumot, akkor egy szempillantásnál hosszabb ideig kell csukva tartanunk szemünket, nagyításhoz-kicsinyítéshez pedig tágra kell nyitnunk szemünket vagy éppenséggel hunyorítanunk kell.

A kutatók nyilatkozata szerint ezen HMD- (azaz a fejre helyezett képernyő) technológia kicsi, könnyű, könnyen legyártható és még olcsó is. A kutatók most azon dolgoznak, hogy a szemüveg által megjelenített kép minden környezetben jól olvasható legyen, valamint a készülék energiaellátásán és az irányító szemmozdulatok standardjain is dolgozniuk kell még. A technológiát várhatóan az orvosi szektor fogja először használni, hiszen a betegek életfunkcióit, röntgenképeit vagy más szükséges adatait akár operáció közben is megjelenítheti maga előtt az operáló orvos.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!