szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy tanulmány szerint a tojók elkápráztatása érdekében végrehajtott manőverek során a kisméretű madarak nagyobb sebességet érnek el, mint a vadászrepülők.

A BBC értesülései szerint egy amerikai kutató szupergyors kamerával készített felvételt a bukórepülést végző madarakról. Ezt úgy érte el, hogy kitömött tojókat állított fel egy területen, hogy násztáncra bírja a hímeket. A felvételek értékelése során kiderült, hogy a madarak egészen elképesztő sebességre képesek: egy másodperc alatt testhosszuknak közel 400-szorosát képesek megtenni. A kutatási eredmények a Proceedings of the Royal Society című tudományos folyóiratban jelentek meg.

Christopher Clark, a University of California Berkeley szakértője másodpercenként 500 képet készítő kamerákkal rögzítette a madarak bukórepüléseit.

A természet lefőzte a technikát
© sxc.hu

„Nagyobb sebességet értek el, mint egy vadászgép az utánégetők használatával, vagy egy űrsikló, amikor visszaérkezik a Föld légkörébe” – magyarázta a BBC-nek a tudós. Természetesen a repülők gyorsulásban lefőzik a kolibriket, de Clark szerint a bukórepülés késői fázisában, amikor a madarak kiterjesztik a szárnyukat, hogy felemelkedjenek, olyan „azonnali gyorsulást” érnek el, amely „nagyobb, mint az eddig megfigyelt legnagyobb sebesség, amit bármilyen élőlény képes volt elérni légi manőverezés során”. Ráadásul mindezt bonyolult hajtóművek használata nélkül.

A kutató szerint az ellenkező nemű fajtársak által kiváltott hasonló viselkedés tanulmányozásával felderíhetővé válik az állatok képességeinek végső határa.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Galamb méretű dinoszaurusz magyarázhatja a madarak eredetét

Egy több mint 150 millió évvel ezelőtt élt, lopott tojásokkal táplálkozó kis tollas dinoszaurusz megmagyarázhatja a hüllők madárrá fejlődésének egyik fontos szakaszát - állítja a Nature című brit szaklapban megjelent tanulmány.

MTI Tech

Egy friss kutatás újraírja a madarak evolúcióját

A madarak az élőlények egyik leginkább kutatott csoportja, evolúciójuk mégis sok titkot rejt. Egy nemzetközi kutatócsoport 169 madárfaj örökítőanyagát elemezte, hogy közelebb kerüljön a titkok nyitjához. A Science című tudományos szaklapban közölt meglepő eredményeik alapján úgy tűnik, a szárnyasok családfáját újra kell alkotni.

MTI Tech

Ütemre táncolnak a madarak

Néhány madár figyelemre méltóan tehetséges táncos, amire két új kutatás derített fényt. Egyes papagájok szinte tökéletesen követik a zene ritmusát – testüket lengetik, bólogatnak és lábukkal verik a ritmust.