szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Német kutatók bebizonyították: egy berendezéssel könnyen ki tudjuk nyerni a sivatagi levegőből a nedvességet. Maga a rendszer megújuló energiaforrásokkal működik és önműködő, írja a Science Daily.

© Fraunhofer-Gesellschaft

Hiába száraz a sivatagi talaj, felszíni vízfoltok vagy talajvíz hiányában sem kell aggódnunk, a levegőből így is jelentős mennyiségű nedvességet nyerhetünk ki. A stuttgarti Fraunhofer intézet biotechnológiai részlege és a Logos Innovationen cég közösen fejlesztette ki azt a berendezést, ami a levegőből iható vizet készít, mindehhez pedig napelemeket és termikus napkollektorokat használ, így elektromos infrastruktúra nélkül is tökéletesen működik.

Nagy vízkötő képességű tengervízoldat nyeli el a levegő nedvességtartalmát egy toronyban lecsorogva, majd a vizet vákuummal telt tankba szívják. Az elnyelt nedvességtől felhígult tengervizet felmelegíti a napkollektorok energiája, a vákuum miatt pedig a folyadék forráspontja alacsonyabb - mindehhez pedig még vákuumpumpa sem kell. Külön zárt csőbe csorog le az elpárologtatott, újra lecsapódó víz, a rekoncentrált tengervízoldat pedig újra elkezdi elnyelni a levegő nedvességtartalmát.

Az elképzelés különböző méretekben is megvalósítható - egyemberes egységek legalább annyira reálisak, mint a sivatagi hoteleket teljes mértékben kiszolgáló vízgyűjtő telepek.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!