szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Francia csillagászok legutóbbi tanulmányukban azt állítják: Földünk egy nap ütközhet a Vénusszal vagy akár el is pusztíthatja civilizációnkat a gravitációnktól szétforgácsolódó Mars is, írja a New Scientist.


Hosszútávon nem óramű pontossággal mozognak Naprendszerünk bolygói, gravitációjuk ugyanis bizonyos körülmények között képes kibillenteni a szomszédos égitesteket, a tényleges történések pedig teljességgel megjósolhatatlanok.

Jaques Laskar és Mickaël Gastineau, a Párizsi Obszervatórium kollégái úgy vélik: a jövőbeli katasztrófa kulcsa a Merkúr lesz. A Merkúr perihéliuma (azon pontja, ahol pályáján legközelebb kerül a Naphoz) ugyanis lassan mozog (körülbelül másfél fokot minden ezer évben), ennél pedig csak egy kicsivel lassabb mozgást figyeltek meg korábban a Jupiter perihéliumához képest. El fog érkezni az az idő, amikor a két pont szinkronba kerül, a Jupiter erős gravitációs vonzása pedig lehúzza a Merkúrt pályájáról.

A csillagászok 2500 potenciális ütközési helyzetet vizsgált meg, minden helyzet során egy méterrel változtatták a Merkúr pozícióját, majd ezen helyzeteket 5 milliárd évig modellezték előre addig a pontig, amíg Napunkból vörös óriás nem válik. Húsz esetben a Merkúr veszélyes pályára téved és vagy a Vénusszal ütközik, vagy egyenesen a Napba zuhan, egy esetben pedig egyenesen a Föld felé vette az irányt.

Laskar szerint arra is van esély, hogy a Mars a zavarok hatására nekünk csapódik, kisüvít a Naprendszerből vagy olyan közel kerül hozzánk, hogy a Föld gravitációjának hatására forgácsolódni kezd, darabjai pedig ránkzuhannak. Ugyanakkor a belső bolygók pályái is összekeveredhetnek, úgyhogy összeütközhetünk a Merkúrral vagy a Vénusszal is.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!