szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Robotizált patkányt fejlesztenek a francia ISIR (Institute for Intelligent Systems and Robotics) intézet kutatói. A Psikharpax névre hallgató robot egyelőre még csak kerekeken gurul, a környezet ingereit viszont már több érzékszerven keresztül gyűjti, írja a Popular Science.


Psikharpaxot azért fejlesztik, hogy képes legyen "túlélni" számára ismeretlen környezetben, tudjon navigálni akadályok között, illetve el tudja kerülni az ütközést élőlényekkel vagy tárgyakkal - emellett létfenntartásának alapja, hogy megtalálja azon "táplálékpontokat", ahol fel tudja tölteni elemeit.


A robotpatkány kameraszemein és mikrofonfülein kívül más érzékszerveket is kapott - több tucat, 12 centiméter hosszú szálakból álló bajuszt kapott amelyekkel adatokat gyűjt az előtte álló akadályokról, illetve környezetéről. A mesterséges érzékszervek által gyűjtött információk a patkány agyaként funkcionáló chipbe futnak. Az agy úgy lett megtervezve, hogy utánozza a patkány agyának működését, kielemzi a beérkező információkat és ezek szerint változtatja a patkány működését.

Ha például a szem sötét környezetet érzékel, a szoftver nagyobb prioritást ad a patkánybajuszból érkező információknak, így az egyes szervek képesek kompenzálni a gyengébben működő vagy kevesebb jelet fogó szerveket. Mindezzel a fejlesztők reméli, képesek lesznek egy olyan robotot kifejleszteni, ami képes magától feltérképezni környezetét és eligazodni benne.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!