szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A múlt év szeptemberében meghibásodott Nagy Hadronütköztető (Large Hadron Collider – LHC) javítását felgyorsíthatja, hogy a mérnökök alacsonyabb hőmérsékleten is képesek lehetnek letesztelni a problémát eredetileg okozó alkatrészeket.

A New Scientist tudományos lap értesülései szerint egy rosszul összeforrasztott illesztési pont okozta az LHC meghibásodását. Mivel 10 000 hasonló illeszték található a 27 kilométer átmérőjű részecskegyorsítóban, a mérnököknek meglehetősen sok idejébe kerül, mire mindegyiket újra ellenőrzik.

A meghibásodást eredetileg okozó illeszték mellett a javítást végző szakemberek találtak további 20, az elvárthoz képest alulműködő hasonló alkatrészt. Az ellenőrzési folyamat ugyancsak lassú, mivel az LHC nyolc szektorát lassan kell felmelegíteni 1,9 Kelvinről (-254 Celsius) 300 Kelvinre (26,85 Celsius).

A 27 kilométer átmérőjű részecskegyorsító a legnagyobb a világon
© AP

A mérnökök azonban felfedeztek egy módszert, amelynek segítségével csupán 80 Kelvinig (-193 Celsius) kell „melegíteni” az illesztékeket, s ennek segítségével jóval gyorsabban végezhetik az ellenőrző vizsgálatokat.

„Keddre tudni fogjuk, hogy a módszer megbízhatóan működik-e” – nyilatkozta a New Scientistnek Steve Myers technikai igazgató. A szakember szerint a fontos javításokat elvégzik az LHC-n, azonban az apróbb problémákat később is ráérnek kijavítani. Ha nem sikerül minden hibát orvosolni, a részecskegyorsítót valószínűleg csökkentett energiaszinten – kb. 8 teravolt - helyezik majd üzembe, várhatóan októberben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Sötét anyag lopta ki a részecskegyorsító tartalmát?

Megmagyarázhatatlan eredetű részecskék nyomára bukkantak az illinoisi Fermilab részecskegyorsítójában. Több elmélet is született az események magyarázatára, a leghangzatosabb szerint a világegyetem tartalmának javát alkotó "sötét anyag" szöktetette meg a részecskéket a gyorsító tesztcsövéből, írja a New Scientist Space.

MTI Tech

Két hónapra leáll az óriási részecskegyorsító

Nagymennyiségű folyékony hélium szivárgott ki a világ legnagyobb részecskegyorsító berendezésének, a nagy hadronütköztető gyűrűnek (LHC) a hűtőrendszeréből pénteken; a meghibásodás miatt legalább két hónapra le kell állítani a szeptember 10-e óta próbaüzemelés alatt álló gépezetet.

hvg.hu Tech

Mégsem pusztítja el a világot a svájci részecskegyorsító?

Meglepő ötlettel rukkolt elő a New Scientist egyik bloggere: Jo Marchant szerint, ha az LHC részecskegyorsítója bármekkora veszélyt is jelentene az emberiségre, egy katódsugárcsővel, egy dobozzal és némi vákuummal mindent megoldhatunk.

MTI Tech

Tovább csúszik az óriás részecskegyorsító újraindítása

Az első bekapcsolást követően mindössze kilenc nappal hibásodott meg a csaknem öt és fél milliárd dollárból épített nagy hadronütköztető. A legfrissebb fejlemények szerint a 27 kilométer átmérőjű gigantikus eszköz szeptemberben indulhat újra, hónapokkal az eredetileg tervezett időpont után.