szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Szokatlan módszerrel kívánnak megszabadulni az indiai vadőrök a Pandzsáb államot sújtó majomvésztől: a szemtelen, emberekre támadó és hűtőket fosztogató állatokat iskolában szeretnék megnevelni.

A hindu majomistent Hanumánnak hívják, és Indiában emberek milliói imádják. A vallási státus minden bizonnyal hozzájárult ahhoz, hogy az állatok az utóbbi években valósággal megszállták az indiai városokat. Mivel az erdők rohamléptekben tűnnek el, mind több makákó bukkan fel a lakott területeken, és fosztogatja a lakásokat élelem után kutatva. Még az irodákba is beosonnak, hogy papírt egyenek. Embereket is megtámadnak, és a kis majmok harapása rendkívül fájdalmas.

Drákói intézkedések, mint például a tömeges kilövés, vallási okokból kizártak. Pandzsáb állam most forradalmi módszerrel állt elő a majomcsapás megszüntetésére. A vadőrök a különösen agresszív állatokat befognák, és rehabilitációban részesítenék. Mintegy száz makákó járhatna a jövőben majomiskolába.

"Többször haraptak már meg embert" - mondta R. K. Luna, a legfőbb vadőr, aki szerint a populáció elérte az ötvenezer egyedet, csupán Patiala város körül tízezer állat él. "A probléma megoldásaként a patialai állatkert mellett létesítenénk egy rehabilitációs majomközpontot" - fejtette ki a tervet a szakember.

Az országban ez lenne az első ilyen központ, és az első körben húsz állatot látnának el. A majmok orvosi kezelésben részesülnének, tudományos módszerekkel pedig megváltoztatnák viselkedésüket. A vadőrök azt remélik, hogy az idomításnak köszönhetően csökken majd az állatok agresszivitása.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Fegyvert készítenek egyes majomfajták

Dárdát készítenek csimpánzok és azzal más majomfajtákra vadásznak - közölték megfigyeléseik szenzációsnak számító eredményét amerikai kutatók, akik Szenegálban e főemlősök életmódját, szokásait tanulmányozták több mint egy évig.

Bari Máriusz Tech

Gondolattal mozgat távoli tárgyakat a majom, a katonaság izgatott

Észak-Karolinából mozgatta meg az Idoya nevű majom egy Japánban elhelyezett humanoid robot lábait, csupán gondolatait és az internetet használva. Ez az első olyan eset, amikor agyi aktivitásnak köszönhetően mozdult meg robotláb. A kísérlet a katonaság és a tudományos élet képviselőit is meggyőzte.

MTI Tech

Rendkívüli ősmajom Rudabányán

Újabb rendkívüli jelentőségű lelet, az Anapithecus hernyaki emberszabású majom kétoldali felső állcsontja - mindkét oldalon 6-6 foggal - került elő Rudabányán, ahol magyar-kanadai expedíció végez ásatásokat.