szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy spanyol vállalat olyan, környezetbarát léghajókat épít, amelyekkel luxuskörülmények között lehet megtenni az utat az Atlanti-óceán felett.

A Cleantechnica zöld technológiával foglalkozó oldal értesülései szerint a spanyol Turtle Airships által fejlesztett jármű mozgatásáról pillekönnyű napelem-cellák gondoskodnak. A léghajó vízen és szárazföldön egyaránt képes landolni. A kadmium-indium-germánium (CIG) fotovoltaikus cellák mintegy 70 lóerő teljesítményűek, ezzel normál körülmények között 64 kilométeres óránkénti sebességgel képesek mozgatni a járművet. Emellett egy dízelmotor gondoskodik a további hajtóerőről, azonban a spanyol mérnökök már dolgoznak egy hibrid erőforrás beszerelésén.

A fejlesztés egyelőre még csak a tervezési fázisban tart, a finanszírozási lehetőségeket ugyanis még keresik. A vállalat vezetői azonban bizakodnak, hogy egy működőképes prototípus demonstrációja után a lehetséges befektetők felismerik a projektben rejlő lehetőségeket.

Nem elképzelhetetlen, hogy rövidesen hasonló járművek közlekednek
majd az Atlanti-óceán felett
© Turtle Airships

„Célunk az, hogy egy távirányítású modellről készíthessünk egy bemutatkozó anyagot, amelyet elhelyezünk az interneten” – nyilatkozta a vállalat egyik szóvivője. „Ezzel remélhetőleg felkeltjük a lehetséges befektetők figyelmét, s ezután már megépíthetjük a Turtle Airship első, embereket is szállító bemutató modelljét.”

A cég szakértői igyekeztek leszögezni, hogy a jármű valójában nem léghajó, hanem egy szilárd burkolatú, kétéltű légi jármű, amelyet ugyan hélium emel a magasba, ettől azonban még nem hasonlítható például a zeppelinekhez.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Bari Máriusz Tech

Újra divat lesz a léghajó?

Egyre több léghajó köszön vissza a légijárművek tervezőasztalairól, számolt be a trendről a Popular Mechanics magazin februári száma. A rövid áttekintésben főként katonai felhasználású darabok szerepelnek.