szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Bill Gates az óceánok érzékeny hőháztartását is felborítaná, ha emberéleteket menthetne vele - derül ki a CNN híradásából. Az ex-Microsoft dollármilliárdos és kutatótársai által beadott szabadalmak első, sőt második hallásra is meghökkentőek, egy vélemény szerint azonban ezek teljes egészében C-tervnek szánt biztonsági óvintézkedések csupán.


A beadott szabadalom szövegezése szerint a hurrikánok lendületét az óceánfelületek meleg vize adja, így ha csökkentenénk a vízfelszín hőmérsékletét, képesek lehetnénk lelassítani a viharokat. A tervek szerint számos uszályt helyeznének a vihar útjába, minden egyes uszálynak pedig részét képezné két, egyenként több mint 150 méter hosszú vezeték. Az egyik vezeték segítségével az óceán felszínéről nyomnák le a meleg vizet, a másikkal az óceán mélyéről hoznák fel a hidegebbet.

Gabriel Vecchni, a NOAA kutatója szerint az emberiség eddig sosem tervezett még ilyen nagy léptékű tervet, így átlátni semmiképpen nem tudjuk, mit tehetünk így az ökoszisztémával - mindez pedig egybevág azon kezdeti véleményekkel, amiket a bloggerek hangoztattak júiustól - Bill Gates ötletét ugyanis először ekkor szellőztette meg az amerikai média. Hasonló véleményen van William Gray, a világ egyik legismetebb hurrikánszakértője is, aki már egy fél évszázada tanulmányozza a természeti jelenségeket. Gray szerint a hurrikánokra 2-3 nappal azok tetőzése előtt hívják fel a figyelmet, ennyi idő alatt pedig óriási kihívás megbolygatni az óceánok hőmérsékletét és vízrétegeit. Szerinte az ötlet csak akkor kivitelezhető, ha a hajókat a hurrikánidőszak elején küldenék ki, így lenne idő a vízrétegek "forgatására". Ugyanakkor jelentős gazdasági veszteséget is okozhat a projekt akkor, ha nem alakulnak ki hurrikánok. Kérdéses azonban, állítja a szakértő, hogy a technológia megállítja a hurrikánokat, ugyanis a vihart a közepén "foghatják meg", az áradások, illetve a viharok kialakulásáért azonban a hurrikánok szélén kialakuló szelek felelősek.

Nem valószínű, hogy felborítanánk a természet rendjét, véli az MTI professzora, Kerry Emanuel, ugyanis mindaz, amit a természettel teszünk, magától is megörténne. A hideg víztömegek ugyanis a vihar közben maguktól kerülnek a vízfelszín tetejére, így a hurrikánok maguktól lassulnak le. A trükk így pusztán annyi, hogy a víz lehűlését hamarabb, a hurrikán megjelenése előtt kell előidézni. Számos kísérletet végeztek eddig azzal kapcsolatban, hogy a mesterséges hűtés eltérítheti-e a hurrikánt, a válasz pedig "nem" vagy "csak nagyon kis esélye van", állítja a szakértő, aki hozzáteszi: mindez csak akkor működhetne, ha gazdaságilag nem veszteséges projektről van szó.

Nincs értelme árakról beszélni, hiszen nincsenek alkalmazási tervek sem, állítja céges blogján Paul "Pablos" Holman, a szabadalom birtokosaként feltüntetett Intellectual Ventures találmányi cég egyik feltalálója. A szabdalmaztatási időszak 18 hónapig is eltarthat, ami pedig magát az ötletet illeti: nem valószínű, hogy azonnal belevágna bárki is ennek megvalósításába. A hőmérsékletváltoztató uszályhajók ugyanis az emberiség C-tervei közé tartoznak, amiket akkor vehetünk majd elő, ha összes lehetőségünket elhasználtuk már és nincs mihez nyúlnunk. Mindezzel, írja a CNN, William Gray teljesen egyetért.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!