Lehetett-e újabb pilóta-öngyilkosság az Air India júniusi tragédiája?
Nemcsak a gépeket kell karbantartani, hanem a pilóták lelkét is.
A kórházi röntgeneknél trilliószor erősebb gépekkel vizsgálhatjuk úgy a régészeti leleteket, hogy semmi bajuk nem esik - írja a Discover Magazine. Igaz, csak ötven ilyen gép van a világon és köztük is akad több mint negyed kilométer széles példány.
Mindez óriási segítséget jelenthet a paleontológusoknak és antropológusoknak, akik sokszor megoldhatatlannak tűnő problémákkal szembesülnek a régészeti leletek vizsgálata során. A különféle fosszíliák ugyanis borostyánba vagy sziklába ágyazódnak, ezeket pedig lehetetlen anélkül felnyitni, hogy magát a vizsgálandó anyagot ne sértenénk meg valamilyen formában.
Mindezt úgy kerülhetjük meg, állítja a Discover összeállítása, ha a fosszíliákat tartalmazó anyagtömböket erős, az emberi szervezet számára gyilkos erősségű röntgensugarakkal lőjük meg. Jelenleg a legerősebb ilyen technológia az úgynevezett szinkrotron scanner, ami a normál röntgensugárzásnál trilliószor fényesebb sugárzást tud előállítani. Óriási felbontású képek készíthetőek vele, amelyek összekombinálva teljes és tökéletes háromdimenziós képet adnak a kőbe vagy borostyánba zárt testről.
Az is a CT nagy előnyének számít, hogy képes a vizsgálandó objektumot körbevevő anyag különféle sűrűségeit érzékelni - míg a kórházi röntgenek általában négy ilyen sűrűségi értéket tudnak megkülönböztetni, addig a CT-scannerek száznál is többet. Így mindez nem csupán azt teszi egyszerűvé, hogy keresztülnézhessünk egy kövön, hanem azt is, hogy magáról a fosszíliáról többet tudjunk meg. E precizitás segíthet a kutatóknak, hogy egy 35 millió éves főemlős belső fülének felépítéséből megállapíthassák, maga az állat hogyan mozgott.
A CT-szkeneknek természetesen megvannak a maguk korlátai: csak apró leleteket lehet velük vizsgálni, s körülbelül ötven gép van mindössze a világon, ami ezeket képes lenne elemezni. Egy 100 millió éves darazsat például az European Synchrotron Radiation Facility több mint negyed kilométer széles részecskegyorsítójában tudtak csak megvizsgálni.
Nemcsak a gépeket kell karbantartani, hanem a pilóták lelkét is.
A háború mellett harc folyik az élelmiszerért, és repedezik a klánok és a Hamász hallgatólagos paktuma.
Vihart kavart a Kneecap fellépése a Sziget Fesztiválon, a kormány után több mint 150 művész is azt követelte, hogy mondják le a koncertet.
Az influenszernek bíróság elé kellett állnia, de hozzászólása még a bírót is megnevettette.