Gyilkos röntgensugarak fejthetik meg a múlt rejtélyeit

A kórházi röntgeneknél trilliószor erősebb gépekkel vizsgálhatjuk úgy a régészeti leleteket, hogy semmi bajuk nem esik - írja a Discover Magazine. Igaz, csak ötven ilyen gép van a világon és köztük is akad több mint negyed kilométer széles példány.

  • hvg.hu hvg.hu
Gyilkos röntgensugarak fejthetik meg a múlt rejtélyeit


Mindez óriási segítséget jelenthet a paleontológusoknak és antropológusoknak, akik sokszor megoldhatatlannak tűnő problémákkal szembesülnek a régészeti leletek vizsgálata során. A különféle fosszíliák ugyanis borostyánba vagy sziklába ágyazódnak, ezeket pedig lehetetlen anélkül felnyitni, hogy magát a vizsgálandó anyagot ne sértenénk meg valamilyen formában.

Mindezt úgy kerülhetjük meg, állítja a Discover összeállítása, ha a fosszíliákat tartalmazó anyagtömböket erős, az emberi szervezet számára gyilkos erősségű röntgensugarakkal lőjük meg. Jelenleg a legerősebb ilyen technológia az úgynevezett szinkrotron scanner, ami a normál röntgensugárzásnál trilliószor fényesebb sugárzást tud előállítani. Óriási felbontású képek készíthetőek vele, amelyek összekombinálva teljes és tökéletes háromdimenziós képet adnak a kőbe vagy borostyánba zárt testről.

Az is a CT nagy előnyének számít, hogy képes a vizsgálandó objektumot körbevevő anyag különféle sűrűségeit érzékelni - míg a kórházi röntgenek általában négy ilyen sűrűségi értéket tudnak megkülönböztetni, addig a CT-scannerek száznál is többet. Így mindez nem csupán azt teszi egyszerűvé, hogy keresztülnézhessünk egy kövön, hanem azt is, hogy magáról a fosszíliáról többet tudjunk meg. E precizitás segíthet a kutatóknak, hogy egy 35 millió éves főemlős belső fülének felépítéséből megállapíthassák, maga az állat hogyan mozgott.

A CT-szkeneknek természetesen megvannak a maguk korlátai: csak apró leleteket lehet velük vizsgálni, s körülbelül ötven gép van mindössze a világon, ami ezeket képes lenne elemezni. Egy 100 millió éves darazsat például az European Synchrotron Radiation Facility több mint negyed kilométer széles részecskegyorsítójában tudtak csak megvizsgálni.

Tíz évbe telt, mire rájöttünk, hogyan lehet tökéletes a bécsi szelet – Wolfgang Puck és fia a HVG-nek

Tíz évbe telt, mire rájöttünk, hogyan lehet tökéletes a bécsi szelet – Wolfgang Puck és fia a HVG-nek

Budapesten is kitart a jó minőség mellett Wolfgang Puck és fia, Byron Lazaroff-Puck – deklaráltan meg is kérik az árát. A világ egyik legismertebb séfje ma is töretlenül aktív a globális étteremhálózatának ügyeiben, de a Spago éttermeket már fiára bízza. Apát és fiát a menü összeállításáról, az öröklés terhéről, egymással való viszonyukról és arról is kérdeztük, milyen kést használnak. Arról is szó esett, hogy miben erősek a budapesti piacok.