szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

2011-ig az EU akár 27 tagországában is bevezethetnek egy olyan rendelkezést, aminek értelmében az MP3 és egyéb zenelejátszóknak gyárilag biztonságos hangszinten kell működniük, ha pedig hangosítani akarjuk a készüléket (ami továbbra is lehetséges), annak figyelmeztetnie kell minket a következményekre - írja a New Scientist.


Tavaly az EU tudományos bizottsága azt állította, hogy a hordozható zenelejátszók tulajdonosainak 5-10 százaléka hallgatja túl hangosan készülékét, a WHO egészségügyi szervezet szerint pedig a szóban forgó hangerő elegendően magas ahhoz, hogy permanens halláskárosodást okozzon - igaz, ehhez öt évig kell legalább napi egy órát "zenében tölteni". A potenciális egészségügyi veszély csak Európában 10 millió állampolgárt fenyeget, vélik az EU szakemberei.

Mindezzel egybevág egy közelmúltbeli amerikai felmérés is, amelyet kutatók a Southern Mississippi Egyetem diákjai között végeztek. Az ebből készített tanulmányban az olvasható: a diákok 55 százaléka "nagyon hangosan", 85 decibel felett hallgatják kedvenc zenéiket, 26 százalékuk hangosan, 70 és 85 decibel között, illetve 19 százalékuk 70 decibel alatt hallgatja zenéit, a csúcshangerők viszont könnyedén lehetnek 100 decibel felett is - mindez a kutatók szerint garantált hallásvesztést okozhat a fiataloknak.

A tervezett EU-törvényrendelet azt mondja ki, hogy a zenehallgatásra alkalmas lejátszók és telefonok automatikusan biztonságos hangerőre kell, hogy állítsák magukat, amikor pedig felhangosítjuk őket, a készülékek képernyőjén figyelmeztető üzenetnek kell megjelennie. Az alaphangerő átlagosan 80 decibel lenne, az egyes hangerők mellett fel is tüntetnék, hogy mennyi ideig lehet hallgatni. Nyolcvan decibelen például heti 40 órán át hallgathatunk biztonságosan zenéket, akik viszont már 89 decibelen szeretnék zenéiket hallgatni, azok csak heti 5 órát élvezhetnék kedvenceiket.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!