Tavaly az EU tudományos bizottsága azt állította, hogy a hordozható zenelejátszók tulajdonosainak 5-10 százaléka hallgatja túl hangosan készülékét, a WHO egészségügyi szervezet szerint pedig a szóban forgó hangerő elegendően magas ahhoz, hogy permanens halláskárosodást okozzon - igaz, ehhez öt évig kell legalább napi egy órát "zenében tölteni". A potenciális egészségügyi veszély csak Európában 10 millió állampolgárt fenyeget, vélik az EU szakemberei.
Mindezzel egybevág egy közelmúltbeli amerikai felmérés is, amelyet kutatók a Southern Mississippi Egyetem diákjai között végeztek. Az ebből készített tanulmányban az olvasható: a diákok 55 százaléka "nagyon hangosan", 85 decibel felett hallgatják kedvenc zenéiket, 26 százalékuk hangosan, 70 és 85 decibel között, illetve 19 százalékuk 70 decibel alatt hallgatja zenéit, a csúcshangerők viszont könnyedén lehetnek 100 decibel felett is - mindez a kutatók szerint garantált hallásvesztést okozhat a fiataloknak.
A tervezett EU-törvényrendelet azt mondja ki, hogy a zenehallgatásra alkalmas lejátszók és telefonok automatikusan biztonságos hangerőre kell, hogy állítsák magukat, amikor pedig felhangosítjuk őket, a készülékek képernyőjén figyelmeztető üzenetnek kell megjelennie. Az alaphangerő átlagosan 80 decibel lenne, az egyes hangerők mellett fel is tüntetnék, hogy mennyi ideig lehet hallgatni. Nyolcvan decibelen például heti 40 órán át hallgathatunk biztonságosan zenéket, akik viszont már 89 decibelen szeretnék zenéiket hallgatni, azok csak heti 5 órát élvezhetnék kedvenceiket.
Nem hallgathatunk hangos zenét egy EU-rendelkezés miatt?
2011-ig az EU akár 27 tagországában is bevezethetnek egy olyan rendelkezést, aminek értelmében az MP3 és egyéb zenelejátszóknak gyárilag biztonságos hangszinten kell működniük, ha pedig hangosítani akarjuk a készüléket (ami továbbra is lehetséges), annak figyelmeztetnie kell minket a következményekre - írja a New Scientist.

Pride után: megpróbálják-e börtönbe küldeni Karácsony Gergelyt?
Az Ügyvédkör elnökét és egy volt belügyminisztert kérdeztünk.
Érvénytelen népszavazásra hivatkozik Orbán Viktor, amikor a Pride elutasítottságáról beszél
Még több százezer szavazatra lett volna szükség ahhoz, hogy érvényes legyen a 2022-es referendum, mégis ezt tekinti a kormány a népakarat megnyilvánulásának.
Az aszállyal a kormány se tud mit kezdeni: jelentősen drágult a HVG bevásárlókosara júniusban
Ma egy éve szűnt meg a kötelező akciózás, a kormány azonban nem tudta elengedni.
Annyira alacsony a Duna vízállása, hogy figyelmeztetést adott ki a rendőrség
Alkotmánybírósághoz fordul az Országos Bírói Tanács az igazságügyi törvények miatt
Tizenhárom év börtönre ítéltek Oroszországban egy volt védelmi miniszterhelyettest
Timur Ivanovot a bíróság különösen nagy értékű sikkasztásban, valamint bűnszövetkezetben elkövetett, ugyancsak különösen nagy értékű pénzmosásban találta bűnösnek.
Szeretettel Brüsszelből: több mint egy éve kormány nélkül Európa fővárosa
Szertefoszlik Orbán legyőzhetetlenségének mítosza
Még mindig téma a szombati budapesti Pride a világsajtóban.
Timothy Garton Ash: Milosevics sorsa várhat jövőre Orbánra
A szakértő szerint Európa vezetői végre ráébredtek a geopolitikai veszélyekre.
Várkonyi Andrea: A fanyalgóknak és a kötekedőknek azt kellene látniuk, hogy mi legalább segítünk
„Ne hagyja magát!” – Orbán Viktor támogatásáról biztosította a Csík Zenekar énekesnőjét
A Quimby azt kéri a Pride után, hogy minden szervező szóljon nekik, mielőtt rendezvényeken használnák a zenéiket
Megöltek egy nőt Bácsalmáson
A tettes a korábbi élettársa volt, aki a támadás folyamán életveszélyesen megsebesítette a közös gyereküket, majd magával is végzett.