szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Használhatatlan a kereső az internet múltját dokumentáló egyik legnagyobb archívumban, a Usenetben. Az adatokat kezelő Google a híresztelések szerint most dolgozik a problémán, szerintük csak egy apró, specifikus hiba okozta, hogy kvázi elérhetetlen volt egy húsz évre visszamenő adatbázis.


A Usenet, az online megtalálható legnagyobb, felhasználók által összeállított "tartalombázisok" egyike 1979 óta gyűjti a posztokat hierarchikusan elrendezett témacsoportokban. A Google-n mindez a Groups szolgáltatással érhető el, a cég ugyanis 2001-ben két, több mint 700 millió posztot tartalmazó Usenet-archívumot szerzett be, biztosítva ezzel, hogy az internet hőskorában elküldött emailek biztos helyen maradnak.

A Groups azonban mégsem volt jobb elhagyatott romhalmaznál, írta tegnapelőtti felháborodott cikkében a Wired, ugyanis a szolgáltatásban minden működött, csak éppen a kereső nem, amivel megtalálhattuk volna a minket érdeklő tartalmakat. Minderre a Google azonnal reagált: Victoria Katsarou sajtóképviselő azt nyilatkozta, hogy egy nagyon specifikus hiba volt a probléma forrása, a cég gőzerővel dolgozik a megoldáson. Szkeptikus ezzel kapcsolatban a témáról szintén nyilatkozó ReadWriteWeb, amely szerint meglehetősen valószínűtlen, hogy 700 millió posztot, egy csaknem 20 évre visszamenő adatbázist emiatt nem lehet keresni. A kereső nem csupán pontatlanul ad vissza kevés találatot, hanem mindezt hatványozottan teszi, ha a találatokat dátum szerint próbáljuk rendezni. A RWW cikke szerint ha egy hírcsoportban (alt.usenet.kooks) rákeresünk egy bizonyos szóra (godwin), 6520 találatot kapunk, de ha az eredményeket dátum szerint rendezzük el, akkor hirtelen csak 93 egyezés lesz mindebből.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!