szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

Két évvel ezelőtt a trójai programok okozták a legtöbb fertőzést, például a magát felnőtt tartalmú videók...

Két évvel ezelőtt a trójai programok okozták a legtöbb fertőzést, például a magát felnőtt tartalmú videók lejátszásához szükséges kodeknek feltüntető Zlob.Media-Codec közel egy évig vezette a legtöbb fertőzést okozó kártevők toplistáját. A tavalyi év egyrészt a fertőzések koncentrációját hozta, hiszen sokáig a top 10 fertőzést okozó kártevő volt felelős az összes fertőzés közel negyedéért, másrészt pedig a reklámprogramok váltották fel a trójai letöltőket és rootkiteket. 2009 során viszont már az ál-antivírusok vették át vezetést: a toplista közel hároméves fennállása során korábban még nem fordult elő, hogy ál-antivírus került volna az élre, ez először októberben történt meg, ráadásul november során is a döntően hamis biztonsági szoftvereket tartalmazó Trojan.Win32.Generic!BT okozta a legtöbb fertőzést.
Az úgynevezett scareware programok közé tartozó károkozó család tagjai hamis biztonsági riasztást adnak a felhasználó gépén, természetesen azonnal felajánlva egy „biztos” megoldást nyújtó antivírus letöltését a probléma megoldásához. A megijedt felhasználó által letöltött program azonban teljesen értéktelen, legtöbbször újabb káros alkalmazásokat tölt le a háttérben, illetve gyakran felbukkanó üzenetekkel a termék megvásárlására buzdítja az áldozatot. A scareware-ek fejlesztői ráadásul sok esetben magasabb áron kínálják az éves licencdíjat, mint a legnagyobb vírusirtókat fejlesztő cégek, sőt előfordult már a 99 dolláros (kb. 18 ezer forintos) licencdíj is.
A második helyen a Trojan-Spy.Win32.Zbot.gen található, amely szintén több hasonló kártevőt foglal magában. Ezek a kémprogramok elsősorban jelszavak megfigyelésére és eltulajdonítására specializálódtak. A harmadik helyet az Exploit.PDF-JS.Gen (v) mondhatja a magáénak: a PDF olvasó JavaScript futtatókörnyezetének hibáit kihasználva távoli oldalakról tölt le újabb káros szoftvereket. A negyedik helyen egy kereső, a felhasználók által tipikusan más ingyenes programokkal letöltött Fast Browser Search található: ez nem csupán a böngésző keresésének eredményeit változtatja meg, hanem a SearchGuard plus alkalmazással együtt nem engedik megváltoztatni az eltérített böngésző beállításait.
Az ötödik helyre az egy hónappal korábbi harmadik helyről a Trojan.Win32.AutoIt családhoz tartozó trójaiak és férgek csúsztak vissza. Előrelépett viszont a hatodik helyre a Packed.Win32.Tdss, egy olyan trójai és rootkit, amely fejlett rejtőzködő technikái mellett képes megváltoztatni a hálózati routerek DNS-beállításait is. Ugyancsak több fertőzést okozott a hetedik helyen található MyWebSearch.Toolbar kereső, amely egyúttal a pop-up ablakokat is blokkolja. Az utolsó három helyen pedig ismét csak ál-antivírusok találhatók: a nyolcadik helyen található Antivirus XP már közel másfél éve győz meg egyre több felhasználót „páratlan” védelmi képességeiről, a kilencedik a FakeAV.BLV kamuszoftver, a tizedik helyet pedig a Trojan.Win32.FakeXPA foglalja el.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!