szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

A Microsofttal kapcsolatban sok minden eszébe jut a felhasználónak, a legutolsó azonban amivel Bill Gatest és...

 A Microsofttal kapcsolatban sok minden eszébe jut a felhasználónak, a legutolsó azonban amivel Bill Gatest és csapatát társítani tudjuk: az ingyenes szoftverek. A közhiedelem ellenére azonban a Microsoft rengeteg ingyenes és remekül használható szoftvert készít (megelőzvén a hasonló kommenteket, gyorsan leszögezzük: ez nem egy Microsoft-reklám, hanem egy cikk, benne a száraz tényekkel.) Lássuk a Techline kedvenc, ingyenes alkalmazásait, amelyeket vagy teljes egészében vagy részben a Microsoft fejlesztett!

Shaderview
Skype-ot vagy egyéb konferenciaszoftvereket gyakran használóknak ismerős (és hasznos) funkció lehet a munkaasztal képének megosztása. Bármit mutatunk gépünkön, azt az általunk megadott felhasználó is látja. Remek megoldás konferenciabeszélgetésekhez vagy online oktatáshoz, távmunkához pedig elengedhetetlen.

A Windows 7 alapból nem tartalmaz ilyen funkciót, az MS azonban volt olyan kedves, hogy készített egy ingyenes szoftvert erre a célra. A Shaderview segítségével  egyszerre akár tizenöt felhasználóval oszthatjuk meg munkaasztalunk képét. 

XNA Game Stúdió
Játékot készíteni nem könnyű: a technikai és anyagi nehézségeken felül még mindig ott a fejlesztőkörnyezet és az engine probléma. Vagy vásárolunk egy létező SDK-t sok százezer dollárért, vagy beérjük a különböző ingyenes fejlesztői környezetekkel és motorokkal.

A Microsoftnak is van egy játékfejlesztői környezete, ami ingyenes, sőt ha készítettünk egy játékot, ami valóban jó, akkor akár értékesíthetjük is. Persze ez nem lesz könnyű, készüljünk fel lelkileg, hogy egy-két év gyakorlás szükséges hozzá. Az XNA ingyen letölthető innen, sőt megnézhetjük a mások által készített játékokat, illetve kérhetünk segítséget az igen készséges közösségtől ezen az oldalon.

Speed Launch
Ezzel a kis ingyenes szoftverrel a leggyakrabban használat programjainkat indíthatjuk el igen könnyen: csak készítsünk egy shortcutot, majd a Windows+C billentyű lenyomásával máris választhatunk saját kis kollekciónkból. A program kezelése roppant egyszerű, letölthető innen.

Paint.net
A Windowsba épített grafikus szoftver, a híres-hírhedt Paint, szintén már kultikus darab, ugyanis annyira rossz, hogy szinte már jó. A Paint több mint tíz éve változatlan, gyakorlatilag nem tud semmit, azt a keveset pedig, amit tud, azt nem jól tudja – a netezők körében szinte már hagyomány a Paint cikizése. Van azonban egy „másik” Paint, ami a Microsoft támogatásával futó fejlesztési projekt eredménye, szintén ingyenes, és Windows alatt dolgozik: az ingyenes Paint.net.

Igaz, futtatásához .NET framework szükséges (letölthető innen). A Paint.net meglepően jó szoftver, amolyan „mini Photoshop”, benne rétegek támogatása, effektusok, speciális effektusok és profinak számító eszközök. Sőt még további pluginek is letölthetők hozzá ingyen. Remek GIMP alternatíva!

TrueSpace
A háromdimenziós grafikai munka és a renderelés nem egyszerű. Ha most kezdjük, akkor a legjobb, ha nem esünk neki a legprofibb szoftvereknek (Maya, 3DStudio), hanem valami egyszerűbbel indítunk. De miért is fizetnénk érte, ha van ingyenes program is? A TrueSpace egy, részben a Microsoft Labs által fejlesztett és támogatott, profi, ám kezdők számára ideális háromdimenziós tervezőprogram. Az egyszerűbb funkciókkal percek alatt megbarátkozhatunk, de alaposabban megvizsgálva a szoftvert láthatjuk, hogy van benne elég kakaó egy pár hónapos szöszöléshez. Ideális kezdés, mielőtt megvennénk egy Posert vagy valami komolyabbat.

Desktops
A MacOSX felhasználók által már ismerős „Spaces” (azaz több munkaasztal) windowsos verziója ingyenes, ráadásul ugyanolyan jó, mint maces vagy linuxos megfelelői. Letölthető innen.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!