szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nem csupán a növények, az állatok is képesek szénvegyületeket elnyelni, a tüskésbőrűek (Echinodermata) ráadásul számottevő mértékben - derül ki egy brit kutatásból.

A tengerfenék lakói, amelyek ismertebb képviselői a tengeri csillagok, tengeri uborkák és tengeri sünök, évente mintegy 100 millió tonna szenet használnak fel, elsősorban meszes vázuk felépítéséhez. Ez tekintélyes "szénraktárrá" teszi őket - mutattak rá a Southamptoni Egyetem kutatói az ESA Ecological Monographs című szaklapban.

A talajlakókhoz képest a pelágikus - tehát a nyílt vízben élő - élőlények, elsősorban a fitoplanktonok 400 és 1800 millió tonna közötti szenet nyelnek el évente. Az emberek ezzel szemben összesen 5500 millió tonna körüli szénmennyiséget lehelnek ki a levegőbe minden évben.

Mario Lebrato és csapata először azt vizsgálta, hogy mennyi kalcium-karbonátot (mészkövet) szívnak fel a kifejlett tüskésbőrűek, illetve mi történik a mésszel, miután az állatok elpusztulnak. Az Atlanti-óceán legkülönbözőbb helyszíneiről számtalan tüskésbőrűt gyűjtöttek be, megtisztogatták, majd lefagyasztották őket, végül porrá őrölték és kielemezték a maradványokat.

A kiszámolt szénmennyiséget felszorozták a Földön található tüskésbőrűek becsült állományával. Az eredmény más kutatókat is meglepett. Egyesek szerint az elnyelt szénmennyiség még ennél több is lehet, mivel az Egyenlítő környékén jóval több tüskésbőrű él, csak őket gyakorlatilag még nem kutatta senki.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!