szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

A Google a szólásszabadság élharcosa, hatalmas keresőjükkel biztosítják, hogy mindenki hozzáférhessen minden...

 A Google a szólásszabadság élharcosa, hatalmas keresőjükkel biztosítják, hogy mindenki hozzáférhessen minden információhoz, nemzetiségtől és tartózkodási helytől függetlenül. Nem kizárt, hogy van még pár felhasználó a világon, aki így érzi (bár valószínűleg egyre kevesebben) – a helyzet azonban az, hogy a Google igenis cenzúrázik. Ez főleg annak fényében érdekes, hogy a nagy Kína versus Google műbalhé egyik sarkalatos eleme éppen a kínai kormány internet-cenzúrával kapcsolatos álláspontja volt.

Ennek ellenére a Google is erősen figyeli és szűri, hogy mit is keresgélünk, még az újabban az érdeklődés középpontjába került szuperkészüléknél, a Nexus One-nál is.

A Nexus egyik újítása az ún. VoiceToText megoldás: ennek a segítségével nem kell a telefonon gépelnünk (ami ugyebár elég kényelmetlen dolog), ellenben elég, ha beszélünk hozzá, és a hangfelismerő szoftver már gondoskodik a többiről.

A feature remek, szeretik is a felhasználók – a valóságban azonban a szoftver egy kicsit többről is gondoskodik, egészen pontosan eldönti, hogy mit hajlandó megjeleníteni és mit nem. 

Ha valami a Google szerint nem helyes, akkor mondhatunk mi akármit a telefonba, a képernyőn csak jelek fognak előtűnni. Így járt például Chris Matyszczyk, a Cnet újságírója is: egy horvátországi barátját akarta felhívni, illetve adatait a telefonkönyvbe tenni, akinek a neve kicsit mókásan hangzik: az illető a „Fuk” névre hallgat. Az Android (a Nexus operációs rendszerre) ebből csak annyit hajlandó beírni, hogy „###”. Chris-t elkapta a kíváncsiság, és további teszteket végzett Android-cenzúra ügyben…

 

A Google például nem túl irodalombarát: a Nexus a „Nabokov Lolita” keresésre sem hajlandó, a vége az lesz, hogy "Nabokov#”. A Lolita kifejezés tehát cenzúrázva van, ami már csak azért is érdekes, mert amellett, hogy egy klasszikus irodalmi mű  (film, stb.) címe, a mindennapi életben is használt kifejezés – a pornográfiához vajmi kevés köze van. A Lolita tehát tiltott, a „rape” (nemi erőszak) azonban nem, sőt a Google szerint a „bestiality” is okés, ebben az esetben nem jelennek meg a kis # jelek. A "Lady Chatterley's Lover" viszont megint cenzúrázva van – ki tudja miért. Lehet, hogy a Google a pornót nem, csak az irodalmat cenzúrázza?

Azonban nemcsak az Android figyeli kereséseinket, az igazi Google kereső is szolgálhat meglepetésekkel. Az első tanulmányokat Benjamin Edelman publikálta még 2003-ban – e szerint a Google lokalizált keresője alaposan megszűri a találatokat. Az oldalukon is látható példa site-on keresztül szemléltették, hogy a „lesbian” keresőszóra a lokalizált Google egyetlen találatot adott, és az is a „The Kurt Cobain Quiz” volt, aminek nem sok köze van a leszboszi szerelemhez.

 A Google cenzúra szintén függ attól, hogy melyik országból, melyik lokalizált Google-val keresünk. Edelman ezt az „allinurl” google kapcsoló és egy domain keresésével példázza: a Stormfront.org (ami egy híresen nacionalista/rasszista oldal) az USA-ban 27 találatot ad ki („allinurl:stormfront.org”) Németországban ugyanez csak kilencet. Magyarországról keresve több mint negyvenet, máshonnan használva a német Google-t, több mint nyolcvanat. 

A Google ugyancsak cenzúrázza a szcientológia egyházra vonatkozó információkat. 2006 szeptemberében pedig egyenesen törölték az egész Google adatbázisból az Inquisition 21st Century nevű oldalt (azóta már visszatették). 2002 októberében, egy bejelentés kapcsán a német és a francia keresőkben mintegy száztizenhárom oldal tűnt el a süllyesztőben, többnyire náci, iszlám radikális és fundemantalista keresztény oldalak.

A helyzet a Youtube-on is hasonló: Weal Abbas aktivista profilját a hozzátartozó videókkal együtt azért törölték, mert rendőri brutalitásról és túlkapásokról készített videókat töltött fel – a profilt később visszaállították. A 2008-as gázai légicsapások idején a Google letörölte azokat a videókat, amelyeket az IDF (Israel Defense Forces) készített és töltött fel a bombázásokról. 

A legtöbb esetben bejelentések alapján szűri vagy távolítja el az oldalakat a Google: DMCA – Digital Millennium Copyright Act, ez a hivatalos neve annak a törvénynek, ami alapján bejelentést lehet tenni, és tesznek is szép számmal. A cenzúra azonban nem egységes: amerikai területeken a Google a pornót cenzúrázza, míg például Németországból keresve olyan pornót találunk, amilyet csak akarunk (a legdurvább dolgokat beleértve) – náci jellegű weboldalakat viszont nem, sőt még a Mein Kampfot sem találjuk olyan mennyiségben, mint például Magyarországról keresve. Technikai részletek a Google cenzúráról a Google Censorship FAQ-ban találhatók.  
 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

techline.hu Tech

Hamis Google csábítgat

Ezt a jelenséget mindannyian ismerjük a kínai „Nikey” vagy „Adios” cipőről, de nem ritka a „Beneton” póló sem.