szerző:
MTI
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Géntechnológiai eljárással immár lehetséges, hogy megváltoztassuk vagy "finomítsuk" a virágok illatát - közölték amerikai kutatók.

A Floridai Egyetem élelmiszer- és agrártudományi intézetének munkacsoportja meghatározta azokat géneket, amelyek az illatért felelősek. Ezek manipulálása megnyitja az utat a kémiai anyagok megváltoztatása, illetve az illat "finomhangolása" felé.

 "Sokáig a termesztők a virág külső megjelenésére - magasságára, színére - és a virágzási idő meghosszabbítására koncentráltak, de az illat nem különösebben számított - mondta David Clark, az egyetem kertészettudományi professzora.

A jövőben választható illatok tárháza áll a kertészek rendelkezésére, de termeszthetnek akár illatmentes virágokat is - tette hozzá.

Clark és munkatársai több tíz éven át nyolcezer petúnia génjeit elemezték, eközben többek között felfedezték, hogy az illatos rózsaolaj előállításáért felelős gén ugyanaz, mint amely a paradicsom kellemes ízét határozza meg. Így még ízesebb paradicsomot és határozottabb illatú rózsát tudtak termeszteni.

Andersen Dávid

A Phytochemistry című folyóiratban megjelent tanulmány szerint a kutatók elkülönítették azokat a géneket, amelyek a petúnia  13 illatösszetevőjét meghatározzák. Ezen anyagok mennyisége géntechnológiai módszerekkel egyenként változtatható. A kutatás megmutatta azt is, hogy miként "készül" a növényekben az illat. Többek között Clark megfigyelte, hogy az illatanyagok termelődése a szirmokban koncentrálódik, és folyamat a bimbó nyílásakor kezdődik.

"A virág illata és az ételek íze úgy gazdagítják az életünket, hogy annak mechanizmusát még nem értjük teljes mértékben. Ha többet tudunk meg arról, hogyan érintkeznek velünk és környezetükkel a növények, az közelebb visz minket ahhoz, hogy a természet adományait még inkább nagyra becsülhessük" - hangoztatta a professzor.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Géntechnikusok rekonstruálják a kukorica illatvédelmét

Géntechnikusoknak sikerült újra előállítaniuk egyes kukoricafajták elveszett illatkibocsátáson alapuló védekezőrendszerét - közölte a svájci Neuenburg Egyetem és a németországi Max Planck kémiai ökológiai intézet.

MTI Plázs

Csontvelő-átültetés: rutinműtét helyett génterápia

Elsőként egy öthónapos kisfiút mentett meg 1968-ban az az úttörő orvosi beavatkozás, amely ma már szinte rutinná vált az onkológiában és az immunbetegségek kezelésében. A csontvelő-átültetés negyvenedik évfordulójára nemzetközi konferenciával emlékeznek a szakemberek.

MTI Tech

Hatékony a vakság egyik típusának génterápiás kezelése

Egy évvel a génterápiás beavatkozás után a fiatalon teljes vakságot okozó állapottal élő páciensek közül három látása folyamatosan javul, negyedik társuk pedig a digitális óra számait tudja leolvasni - adták hírül szerdán amerikai kutatók.

hvg.hu Napi merítés

Vitatott génteszteket végeznek gyerekeken

A CNN értesülései szerint egy ötnapos kínai táborban a szülők 880 (kb. 163 ezer) dollárért DNS-teszteket végeznek nyálmintából gyermekeken azért, hogy meghatározzák, genetikai hátterük alapján milyen tehetségeket hordoznak.

hvg.hu Tech

Venter: félrevezetőek lehetnek a piacon beszerezhető géntesztek

Érdemes óvatosnak lennie annak, aki DNS-ét elküldi valamely genetikai tesztelést kínáló cégnek abban a reményben, hogy pontos képet kap öröklött betegségeiről, illetve azok jövőbeli kockázatáról, mert az eredmények még megbízhatatlanok - véli Craig Venter, a humán genom kutatásának úttörője.