szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

Lássuk, mi az a tíz tevékenység, amivel akkor is hasznossá tehetjük a gépet, ha éppen nem ülünk előtte.  1.

 Lássuk, mi az a tíz tevékenység, amivel akkor is hasznossá tehetjük a gépet, ha éppen nem ülünk előtte. 
 
1. A leglogikusabb lépés: a vírusirtó elindítása. Bár megtehetjük, hogy napi munkánk/játszadozásunk közben futtatjuk a szokásos ellenőrzést, ez azonban még a legjobb gépeket is „visszafogja”, és a vége csak idegeskedés lesz. Indítsuk el inkább akkor, ha tudjuk, hogy pár órát nem leszünk a gépünk előtt. A jobb vírusirtókban van úgynevezett „scheduler”, azaz időzítő, így kényelmesen beállíthatjuk, hogy akkor induljon el a nagyteszt, amikor mi éppen munkába megyünk.

2. Rögzítsük kedvenc rádióműsorunkat! Ha éppen el kell mennünk otthonról, de kedvenc rádióműsorunknak van online változata, akkor nincs baj, használjuk ki, hogy a gépünk akkor is üzemel, ha nem ülünk előtteJ. Rádióadást akár a Total Commanderrel is rögzíthetünk, természetesen időzítve,  de használhatjuk az ingyenes StationRipper nevű szoftvert is.

3. Természetesen nemcsak rádióadást, hanem kedvenc tévéműsorunkat is rögzíthetjük, miközben nem vagyunk a gép közelében. A legjobb választás erre a WM Recorder nevű szoftver – letölthető innen.  Persze ehhez nem árt, ha kedvenc tévéadásunknak van online (stream) változata is, vagy van egy tévékártya a gépben.

4. Futassuk a Windows-frissítést! A legtöbb esetben úgyis sokáig tart, és elhasználja az erőforrásokat is – a megoldás tehát kínálja magát: frissítsük olyankor a Windowst, amikor nem vagyunk otthon. A Vezérlőpult/Rendszer/Automatikus Frissítések fülön (XP) beállíthatjuk, hogy mikor induljon el az aktuális frissítés.

 

5. Defragmentáljuk a merevlemezt! Ez a folyamat, főleg ha több merevlemezünk van (és ráadásul jó nagyok is), bizony idegőrlően sokáig tarthat. Megúszni azonban sajnos nem lehet. Ha azt akarjuk, hogy a gépünk gyorsan, és lefagyásmentesen működjön, akkor legalább havonta egyszer érdemes töredezettségmentesíteni. 

 

6. Biztonsági mentés – ezt a folyamatot is érdemes a „holtidőben” végeztetni a komputerrel. Természetesen szükségünk lesz valamilyen backup szoftverre , de ha akarjuk, használhatjuk az operációs rendszerbe épített biztonsági mentést is.

7. Konvertáljunk! A legtöbb esetben (pl. sok fénykép, vagy videó konvertálása esetén) ezek a folyamatok, bár automatikusak, mégis annyira leterhelik a gépet, hogy közben nem igazán tudunk mást csinálni. Érdemes tehát a konvertálásokat is akkor végezni, amikor nekünk éppen más dolgunk akad. Akár videót konvertálunk, vagy éppen sok ezer családi fotót alakítunk át mondjuk az Irfanview segítségével, mindenképpen kapóra jön, hogy ezeket a gép magától is képes elvégezni.

8. Időzített torrentezés. A legtöbb torrent-kliensnek (mint például az utorrent) van időzítő funkciója: használjuk ki ezt a funkciót, hiszen a letöltés is egy olyan foglalatosság, ahol nem kell egyfolytában a gép előtt ülnünk.

 

9. Üzemeltessünk internetes rádióadót! Miért is ne? Ha már úgyis bekapcsolva hagyjuk a gépet… Internetes rádiót készíteni egyáltalán nem nehéz, csak a megfelelő szoftver kell hozzá, és pár zene. De akár a Winamp vagy az iTunes segítségével is sugározhatjuk kedvenceinket az éterbe, csak egy kis kiegészítőt kell letöltenünk.

10. Segítsünk a kutatóknak! Ha már végképp nem tudunk mit kezdeni gépünk „szabadidejével”, ajánljuk fel processzorunkat és memóriánkat jótékony, közösségi célra. A legjobb megoldás, ha részt veszünk (illetve gépünk segít) valamilyen kutatásban. A sok processzoridőt igénylő tudományos projekteket általában közösségi alapon számolják ki, a sok önkéntes gépén. Ilyen kutatásokból rengeteg van, a rákellenes gyógyszeekrtől kezdve a csillagászati röppályák számolásán keresztül a DNS-visszafejtésig. Ezen az oldalon találhatunk párat, de ha inkább a tiszta energia kutatásában akarunk részt venni, azt is megtehetjük.

Az elérhető közösségi kutatásokról, a közös grafikai renderelésen keresztül a mikrogravitációs számításokig itt található egy teljes lista.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

techline.hu Tech

Tévé lesz a rádióból

Szuper ez a zene! De ki is énekli? Jó lenne megszerezni, na de melyik CD-n van rajta?