szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Tejútrendszer közelében lévő csillagködről készítettek új felvételeket Chilében, a La Silla-csúcson üzemelő Európai Déli Obszervatórium (ESO) csillagászai, akik a képek révén megleshették a születőfélben lévő csillagbébiket.

Az NGC 3603 katalógusjelű köd igen aktív csillagformáló régió. Mindössze 22 ezer fényévnyire van a Naptól, ez galaxisunk hozzánk legközelebb lévő "csillaggyára" - olvasható a Space asztronómiai hírportálon. A régiót a gázfelhők és csillagpor gazdag szövedéke jellemzi, amelyet "bepettyez" az újszülött, forró csillagok által kibocsátott kék fény. A csillagködben rejtőzködik az eddig "lemázsált" legsúlyosabb csillag is, amelynek tömege a Nap 116-szorosa. Az NGC 3603 centrumában mindenféle rendű és rangú csillagok ezrei csoportosulnak. Többségük tömege hasonló vagy valamivel kisebb, mint a Napé, ám a leglátványosabbak az életük végéhez közeledő nagyon masszív csillagok. Néhány kék szuperóriás egy köbfényévnél kisebb térségbe összpontosult három úgynevezett Wolf-Rayet csillag társaságában. Az utóbbiak igen fényes, nagy tömegű váltózócsillagok. Mivel anyagvesztésük igen gyors, nagyon rövid az élettartamuk, "mindössze" néhány százezer ezer évig ragyognak, majd szupernóvaként lángolnak fel.

www.eso.org

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Káprázatos felvételek a Macskamancs-ködről

Az Európai Déli Obszervatórium (ESO) új felvételeket közölt a Macskamancs-ködről (Cat's Paw Nebula), amelyet John Hercshel brit csillagász fedezett fel még 1837-ben.

MTI Tech

Felfedezték az eddigi legfiatalabb bolygót

A Naprendszeren kívüli eddigi legfiatalabb bolygót fedezték fel brit kutatók. A BD+20 1790b elnevezésű "ifjonc" égitest mindössze 35 millió éves - számoltak be az angliai Hertfordshire Egyetem csillagászai.