szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Alacsony ár, jó minőség: a német Termékteszt Alapítvány (Stiftung Warentest) tesztjén egy 200 eurós kameramodell ugyanúgy „jó” minősítést kapott, mint a 475 eurós másik termék, és kiderült: egy százeurós kamera is képes ugyanolyan jó képminőséget garantálni, mint jóval drágább társai.

Egy olcsó kamerának nem kell feltétlenül vacaknak is kell lennie. Erre hívja fel a figyelmet a német Termékteszt Alapítvány (Stiftung Warentest). A szakemberek 31 digitális kompakt fényképezőgépet teszteltek, az eredményeket pedig a német "Test" (teszt) magazinban publikálták.

Többek között arra is rávilágítanak, hogy a Canon Powershot SX120 IS kétszáz euróba kerül, és ugyanúgy „jó” minősítést kapott, mint a Powershot G11, amit 475 euróért árulnak. A szakembereket kellemesen meglepte a Samsung ES60, amit kereken száz euróért került a boltokba. Természetesen a drágább termékekbe mindig több funkciót építenek bele, mint az alapmodellekbe, de képminőség szempontjából egyáltalán nem marad le a borsosabb árú kamerák mögött.

A képminőség azonban nem minden. Valóban, mindkét géppel egyformán jó képek készíthetők, az árkülönbség egyéb funkciókkal magyarázható. A példaként hozott két modell közül a G11 nagyobb LCD-vel, fejlettebb érzékelővel és több kreatív funkcióval rendelkezik, mint olcsóbb társa. A gépek zoom tartományában is minimálisnak tűnhet az eltérés, a mérleg mégis a G11 szélesebb nagylátószöge felé billen, szemben az Sx120 kínálta 10x-es ultrazoommal.

A legtöbb kompaktvásárló megelégszik az olcsóbb gépek képességeivel, viszont gyakrabban is cserélnek kamerát. A mindennapos használat során hamar kiütközik, melyik funkció nélkülözhetetlen. Érdemes inkább hosszú távra tervezni, és olyan gépet választani, amit nem kell rögtön cserélni, ha a fotózásba beleszeretve több manuális beállításra vagy kreatív funkcióra lenne szükség.

A kompakt gépek piacán óriási a verseny, minden gyártó félévente frissíti a modelljeit, így a gépek ára is szinte hónapról-hónapra változik. Megkönnyíti a vásárlást, hogy az azonos árkategóriába eső modellek tudása szinte pontról-pontra megegyezik, így csak azt kell kiválasztanunk, melyik készülék esik jobban kézre.

Tesztelt kamerák

Canon Digital Ixus 200 IS, Canon PowerShot G11, Canon PowerShot S90, Canon PowerShot SX120 IS, Casio Exilim EX-Z280, Casio Exilim EX-Z90, Fujifilm FinePix J27, Fujifilm FinePix Z300, Fujifilm FinePix Z37, Kodak EasyShare C190, Kodak EasyShare M381, Kodak EasyShare Z950, Nikon Coolpix S1000pj, Nikon Coolpix S570, Nikon Coolpix S70, Olympus FE-26, Olympus µ-7010, Panasonic Lumix DMC-FS62, Panasonic Lumix DMC-ZX1, Pentax Optio E80, Pentax Optio P80, Ricoh CX2, Rollei Flexline 250, Samsung ES20, Samsung ES60, Samsung PL70, Samsung ST1000, Samsung ST45, Samsung ST550, Sony Cyber-shot DSC-TX1, Sony Cyber-shot DSC-WX1.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Shake

Karácsonyra fényképezőgépet a gyereknek? Szerintünk igen.

A mai gyerekek egyre technikásabbak, gyakran már az ovisok is hamarabb megtanulják egy új elektronikai eszköz kezelését, mint a szüleik, a nagyszülőkről nem is beszélve. A kölyköknek ráadásul annyi játékuk van, hogy az ötödik-hatodik születésnap, karácsony tájékán már ember legyen a talpán, aki képes valami értelmes ajándékot kitalálni.

hvg.hu Tech

Egész galaxisunkat lefényképezték, letölthetjük

800 megapixeles panorámafotót készített két francia fotós a Tejútról, amelyet nem csupán nagyfelbontású változatban, hanem a YouTube-on is megtekinthetünk, számolt be a különleges projektről a Wired.

hvg.hu Tech

A világon először fényképezték le, hogyan áll össze egy molekula

Az IBM kutatói zürichi laboratóriumukban készítettek először fényképet arról, miként is néz ki egy egyszerűbb molekula részletes kémiai szerkezete. Az új módszer segítségével a kémiai kötéseket is megvizsgálhatjuk, mindez pedig új lendületet adhat kémiai, gyógyszeripari és elektronikai fejlesztéseknek is, írta a BBC.