szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az IBM bejelentette: feltalálták az olcsó fényelemek gyártási technológiáját, amellyel az elektromos energia várhatóan jóval olcsóbb lesz az áramhálózatoktól most megvásárolhatónál.

A rohamosan növekvő energiaigény kielégítésére világszerte lázasan kutatják a fény - főleg az ingyen napfény - hasznosításának lehetőségeit. A használatban lévő fotovoltaikus egységek - napelemek, fényelemek - még igen drágák. Egyes vélemények szerint nem kizárt, hogy maguk az IBM szabadalmaztatta új fényelemek - előállítási módjuk révén - akár a jelenlegiek  árának századrészébe kerülnek majd.

Az IBM yorktowni, T. J. Watsonról elnevezett kutatási központjában kidolgozott eljárás lényege, hogy fényelemeket a most felhasználtaknál sokkal hozzáférhetőbb anyagokból állítják elő. Ezek az egyszerű alapanyagok - a réz, az ón, a horgany, a szelén és a kén - bőséggel rendelkezésre állnak, és belőlük folyadékos, iszapolási eljárással nyerhető (vegyíthető) a legolcsóbb fényhasznosító anyag. Az eddig igénybe vett kadmium mérgező, az indium és a tellúr ritka, előállításukhoz, felhordásukhoz pedig vákuum, légritka tér szükséges, és ezért is nagyon drágák.

A kutatóközpont beszámolója szerint már a bővebben, könnyebben és olcsóbban hozzáférhető új anyagok felhasználási technológiáját is kidolgozták. Azok igen vékony rétegben, szinte filmként felhordhatók - szórással, nyomtatással vagy pergetéssel.  

Másutt a fényelemek felületének hullámosra vagy kis gömbökbe formázásával is foglalkoznak. Az alakzatok a fényt nemcsak felfogják, de a fényvisszaverő prizmákhoz hasonlóan terítik is.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Túl drágák a 3D tévék

Egy brit felmérés szerint a háromdimenziós adások megjelenítésére képes tévékészülékek még túl drágák ahhoz, hogy a tömegek számára is vonzóvá váljon ez a termék. A nagy-britanniai vásárlók többsége a jelenlegi árak legfeljebb negyedéért váltana a térhatású élményt nyújtó technológiára.

MTI Tech

Tízmillió iPad találhat gazdára idén

Az Apple hét végén boltokba kerülő táblagépéből elemzők szerint az év végéig mintegy 10 millió darab találhat gazdára, és ezzel az amerikai informatikai óriásvállalat piaci részesedése is új magaslatokba törhet.

MTI Tech

Bemutatták a világ első bionikus szemét

A bionikus szemet a gyengülő látás helyreállítására terveztek Ausztráliában. Támogatói szerint a legnagyobb áttörés a Braille-írás megalkotása óta.

MTI Tech

Újabb rekord a nagy hadronütköztetőben

Újabb rekordot állítottak fel kedden a világ legnagyobb részecskegyorsítójában, az Európai Nukleáris Kutatási Szervezet (CERN) nagy hadronütköztetőjében (LHC), ahol 7 teraelektronvolt (7 ezermilliárd elektronvolt) energiával ütköztették a fényhez közeli sebességgel száguldó protonnyalábokat. Ez az LHC tavaly novemberi újraindítása utáni 2,36 TeV-es rekordenergia háromszorosa.