szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

Az informatikai infrastruktúra-megoldások világszinten vezetőnek számító gyártója, az EMC megjelentette az IDC új, az...

Az informatikai infrastruktúra-megoldások világszinten vezetőnek számító gyártója, az EMC megjelentette az IDC új, az EMC által szponzorált tanulmányát, amelynek címe „The Digital Universe Decade – Are You Ready?” (A digitális univerzum évtizede – felkészült rá?). A mérföldkőnek számító  tanulmány méri és előre jelzi, hogy évente mennyi digitális adat keletkezik és másolódik le, illetve következtetéseket fogalmaz meg a növekedés emberekre és IT-szakemberekre gyakorolt globális hatásairól.
2009-ben a nagy gazdasági visszaesés közepette a digitális információ mennyisége 62 százalékkal növekedett a 2008-as értékhez képest, így elérte a 800 milliárd gigabájtot (0,8 zetabájtot). A 2010-ben létrejövő digitális adatmennyiséget (1,2 zetabájt) meghökkentő adatokkal érzékeltették:
Ennyi adat keletkezne, ha a Föld összes lakója (minden férfi, nő és gyermek) 100 éven át folyamatosan twitterezne.
Ennyi adat férne 75 milliárd 16 gigabájtos Apple iPad készülékbe; ennyi készülékkel 41-szer lehetne a pereméig teletölteni a Wembley Stadiont, 84-szer megtöltené a Mont Blanc alagutat, 84-szer a CERN nagy hadronütköztető alagútját, 151-szer a pekingi Nemzeti stadiont és 15 és félszer a Taipei 101 nevű hatalmas felhőkarcoló épületét.
Ennyi adatot jelentene, ha 125 millió (!) éven át folyamatosan sugározná a Fox tévécsatorna népszerű „24” című sorozatának egy teljes hosszúságú részét.
Még ennél is nagyobb jelentőségű, hogy a fájlok, képek, rekordok és egyéb digitális információhordozók száma 67-szeresére fog növekedni, és ezeket mind-mind védeni és felügyelni kell. A növekedés dacára a világon működő informatikai szakemberek száma mindössze 1,4-szeres szorzóval fog növekedni. Ennek összesített hatása arra sarkallja az informatikai vezetőket, hogy újfajta lehetőségeket keressenek a gyorsaság, a hatékonyság és az irányítás javítására azáltal, hogy siettetik a privát felhőkörnyezetekre való átállást.
Az adatnövekedésről szóló tanulmány itt érhető el. Az EMC Digital Universe oldalon pedig megtalálhatók a felmérés korábbi változatai, valamint egy globális információbővülési számláló, amely az idén keletkezett adatmennyiség aktuális értékét mutatja. Található még egy „digitális lábnyom” számolóprogram is, amellyel bárki percre készen meghatározhatja, milyen gyorsan bővül a saját digitális univerzuma.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!