szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Megoldatlan maradt az aacheni dóm egyik legnagyobb rejtélye: nem találják a régészek Nagy Károly sírhelyét.

A régészek felújítási munkálatok részeként kutattak a 814-ben elhunyt frank uralkodó sírja után a dóm előcsarnokában. "A nyolcvanas évek óta makacsul tartotta magát az elmélet, hogy itt található a sír" - mondta el Andreas Schaub archeológus kedden Aachenben. A sikertelen kutatás után a tudósok szerint egyre nehezebb lesz megtalálni a temetkezési helyet.

Évszázadok óta foglalkoztatja a kutatókat a hely hollétének kérdése. Nagy Károly, a középkor legismertebb uralkodója ugyanis 814. január 28-án reggel hunyt el, este pedig már el is temették, ami "meglehetősen különös" - fogalmazott Georg Minkenberger, a dóm kincstárának vezetője. Már Nagy Károly halála után kétszáz évvel III. Ottó is nehézségekbe ütközött a sír megtalálásakor, ugyanúgy, ahogy ötven évvel később Barbarossa Frigyes is. Végül Barbarossa Frigyes volt az, aki 1165-ben a frank uralkodó földi maradványait egy értékes, az aacheni dómban található, lepecsételt ereklyetartóba helyezte, ahol máig őrzik.

I. (Nagy) Károly Kr. u. körülbelül 747 és 814 között élt - a történetírás a Nyugat egyik legjelentősebb uralkodójaként tartja számon. Húszéves kora körül lett a Frank Birodalom királya, országa fénykorában a Pireneusoktól a Balti-tengerig és az Északi-tenger partjától egészen Rómáig terjedt. A pápa 800-ban római császárrá koronázta, 1165-ben pedig szentté avatták.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Kevlárszerű páncélt hordtak Nagy Sándor katonái

Az ókor egyik legnagyobb hódítója, a makedón király, Nagy Sándor katonái linothoraxot hordtak, vagyis kevlárszerű testpáncélt. Ez a "védőborítás" rendkívül hatékony volt, és laminált lenrétegekből készült - állítja egy friss tanulmány, amelyet a Discovery News idéz.

hvg.hu Tech

Ritka leletek a Nagy Sándor családját kiirtó hadvezér korából

Nagyon jó állapotban fennmaradt építészeti emlékeket találtak a mai Észak-Görögországban, az ókori Makedónia területén. Vergina településén rábukkantak az első makedón főváros falára, amely akkor épülhetett, amikor Kasszandrosz - Nagy Sándor családjának kiirtója - állt Makedónia élén.