szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

A Symantec végzett egy felmérést, amiből kiderült, hogy szervezettebb és automatizáltabb ez a jelenség, mint azt...

A Symantec végzett egy felmérést, amiből kiderült, hogy szervezettebb és automatizáltabb ez a jelenség, mint azt korábban gondoltuk volna. A háttérben gyaníthatóan a hamis antivírus programok fejlesztői állhatnak, legalábbis erről tanúskodik az az adat, miszerint az első 70 találat körülbelül 68 százaléka vezet kártékony oldalakra, és ezek szinte mindig az emlegetett pánik programokat tartalmazzák. Nem kell vulkán, nem kell Storm Worm, Euroviziós dalfesztivál, NHL kupa, ezektől teljesen függetlenül állandó jelleggel folyik a Google trends monitorozása, automatizált kihasználása.

A vizsgálatok eredményei, amelyet a Google márciusi és áprilisi találatai alapján végeztek, azt mutatták, hogy a napi aktuális top 10 keresőszó alapján indított keresések eredményei közül mindig volt legalább három olyan, ahol kártékony linkekre mutattak az oldalak.

Átlagosan az első 70 találat közül 15 tartalmazott kártékony oldalra irányító URL-t, ami nem kevés, de bármely napon is vizsgálták, legalább 7% mérgezett találatot mindig észleltek. Nyilván amikor kiemelkedő érdeklődésre számot tartó eseményre –  pl. az ikeás dohányzóasztal nevű Eyjafjöll vulkánkitörésre – kerül sor, akkor magasabbak a számok.

És az időfaktor is igen lényeges, valószínűleg a kártevőterjesztők sokkal gyorsabbak, és amíg a Google-gépezet szűkebb keresztmetszet, a lassú víz partot mos effektussal le is tiltja a linkek egy részét, addigra már régen más újak vannak a nyitó oldalakon. Úgy tűnik, egy soha váget nem érő, „neverendig story” állapotról van szó, ami idővel lehet még rosszabb is.

Mit tegyünk?
Keresni azonban mégis kell, mit lehet hát akkor tenni? Ebből a nagy tanulság csak az lehet, hogy a kereső által szállított találat nem szentírás, a józan paraszti eszünket, alaposságunkat, figyelmünket ekkor se kapcsolhatjuk takarékra, legyünk résen.

Segíthet a találat linkjének szemrevételezése is (mint a piacon az almáé, lehet gyakorlatot szerezni ebben is ;-), például nyilván nem egy kínai oldal tájékoztat majd a legautentikusabban Johnny Depp haláláról, ez is elég egyértelmű. De emellett hasznosnak bizonyulhat utunkon egy megbízható antivírus fegyverhordozó, valamint NoScript nevű hűséges ebünk.

A szerző vírusszakértő, az antivirus.blog.hu szerkesztője.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!