szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A víz vájta szurdokok kialakulásához az eddigi ismeretek szerint évmilliókra van szükség, a folyamat azonban sokkal gyorsabban, akár napok alatt is végbemehet - állapították meg amerikai kutatók.

A texasi Canyon Lake szurdok tanulmányozásából kiderült, hogy az mindössze három nap alatt jött létre - számoltak be vizsgálatukról a pasadenai Kaliforniai Műszaki Intézet kutatói a Nature Geoscience című szaklapban a Der Spiegel internetes kiadásának ismertetése szerint.

2002 júliusában heves esőzések következményeként a Canyon Lake víztározó kilépett medréből. Bár épült csatorna ilyen vészesetekre a tó és a lejjebb fekvő Guadalupe-folyó között, az azonban nem tudta megakadályozni a katasztrófát: hatalmas víztömeg zúdult a völgybe. Kilenc ember életét vesztette a habokban, a keletkezett károk nagysága elérte az egymilliárd dollárt. A bukóár a teljes talajborítást és növényzetet magával rántotta, csak a csupasz kőzet maradt hátra, amelyben hét méteres hasadék keletkezett.

Michael Lamb és kollégái a ritka jelenség segítségével kielemezték, hogyan is képződik egy kanyon. Légi felvételek, felszíni földmérések, az áradás során lezúduló víztömeg és annak sebessége alapján megállapították, hogy mindössze három nap kellett a szurdok kialakulásához.

A kutatók úgy vélik, hogy tanulmányuk révén jobban lehet majd rekonstruálni a régi szökőárakat. A földtörténet korai szakaszában gyakrabban fordultak elő hatalmas özönvizek. Feltételezik, hogy a Mars egyes gigászi hasadékai is hasonló elven képződhettek egykoron: a vörös bolygó számos kanyonja közül akad olyan, amelynek mélysége eléri a hétezer métert.


 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Kétmillió éve még melegebb volt a Csendes-óceán

Dél-Amerika térségében a Csendes-óceán jóval hűvösebb, mint az ázsiai partok mentén. Ez egy hideg víznyelvre vezethető vissza, amely a tenger felszínét mélyebb rétegekből származó tápanyagban gazdag vízzel látja el.