szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

Cikkünk témája nem véletlen: pár olvasónk, a „10 érdekesség, amit nem tudtál a Google-ról” c.

 Cikkünk témája nem véletlen: pár olvasónk, a „10 érdekesség, amit nem tudtál a Google-ról” c. cikkünk kapcsán volt kedves felhívni a figyelmünket arra, hogy jó lenne ugyanebben a témában egy cikk a „másik nagyról” is. Az olvasó akarata természetesen szent a számunkra – összegyűjtöttünk hát tíz kevéssé ismert, érdekes tényt. Akit komolyabban is érdekel a téma, annak pedig figyelmébe ajánljuk Bill Gatesszel kapcsolatos érdekességeket (sőt ha kíváncsiak vagyunk, milyen az irodája, azt is megtekinthetjük itt).  
 
A „softie”
Ami a Google esetében a „noogler”, az a Microsoftnál a „softie”: egy elég lefordíthatatlan szleng, talán a „puhány” áll hozzá a legközelebb, a „softie” azonban, magyar megfelelőjével ellentétben, nem annyira pejoratív. A softie a Microsoft szlengben az átlagos Microsoft alkalmazottat jelenti (ők saját magukat is így nevezik), akinek bizony pontos paraméterei is vannak. 38 éves, átlagos fizetése évi 106 000 dollár (kb. huszonnégymillió forint).

A Microsoftnál egyébként jelen pillanatban pontosan 88 180 munkatárs dolgozik, ebből több mint ötvenezer az Egyesült Államok területén. A Microsoft az egyik olyan cég, ahol kiemelkedően magas a férfiak aránya (76%) – elég sok kritikát is kapnak emiatt.

M&M az ünnepléshez
Minden cégnél vannak mókás tradíciók: a Microsoft „softie”-k M&M csoki golyók fogyasztásával ünneplik évfordulóikat. Egy éve dolgozol a cégnél? Csoki golyós ünneplés! Tíz éve? Akkor is! Ráadásul minden évforduló alkalmával, minden dolgozónak „letétbe” kell tennie egy csomag M&M-et, ezeket használják azután az ünneplések alkalmával. Érdekesség: ha ez a szabály Gate-re is vonatkozna, akkor ő már tizenöt kilogramm csoki golyót raktározott volna el. De rá persze ez nem vonatkozik…

Galéria
A Microsoft a művészek nagy pártfogója: óriási galériát üzemeltetnek irodáikban. Több mint ötezer festmény, szobor, üvegszobor, kerámia és egyéb alkotás tekinthető meg munka közben a folyosókon: köztük olyan „nem olcsó” darabokkal, mint Cindy Sherman, Chuck Close vagy Takashi Murakami alkotásai. A céges elképzelés szerint a műalkotások csökkentik a stresszt, és kellemesebb „inspirálóbb” munkakörülményeket biztosítanak – és az elképzelés működik is! Szerintünk inkább az évi huszonnégymillió forintnyi fizetés lehet a ludas… de persze a szép festmények sem ártanak.

Meghökkentő interjúkérdések
A Microsoft előszeretettel operál megdöbbentő, szokatlan interjúkérdésekkel a felvételi beszélgetések során. A leghíresebb ilyen kérdésük a „miért kerek a csatornafedél?”, amire lássuk be nehéz kapásból válaszolni. (Segítünk: mert a kör alakú fedéllel egyszerűbb befedni a nyílást, míg egy négyzet alakot megfelelően kellene pozícionálni, hogy passzoljon.)

A Microsoftnál tilos olyan kérdéseket feltenni, mint az elkoptatott „hogyan látja magát öt év múlva?” és hasonló butaságok , ellenben megkérik például a jelöltet, hogy tervezzen egy (persze csak képzeletbeli) kávéfőzőt űrhajósok számára.

 Több mint tízezer szabadalom
A Microsoftnak több mint tízezer bejegyzett szabadalma/védjegye van. (A tízezredik volt a Surface). A szabadalmak legtöbbje informatikával, szoftverekkel/hardverekkel kapcsolatos, sőt a cég bátorítja is a dolgozóit, hogy álljanak elő újabbnál-újabb ötletekkel, és szabadalmakkal. Ha valamelyik alkalmazottnak sikerül, akkor 1500 dollár bónuszt, valamint egy dekoratív, fekete kockát kap, belevésve a nevével és a szabadalom bejegyzésének dátumával. Jól mutat az íróasztalon!

A „Microsoft hangja”
A világ legrövidebb zeneszáma –  mégis mindenki ismeri. 
 

A Microsoft hangokat és „zenécskéket”  Brian Eno komponálja. A saját elmondása szerint kihívás volt például a Windows 95 „zenécskéjét” megkomponálni, hiszen alig pár másodperc állt rendelkezésre, és mégis valami kellemesen hangzó és jellegzetes darabot kellett összeraknia. Brian olyan nevekkel dolgozott együtt, mint a U2 vagy David Bowie, de játékokhoz is komponál zenéket, ő szerezte például a Spore-ét is.

A kedvenc: a pizza
A Google kedvenc étele a Svéd halrudacska (ami valójában gumicukor), a Microsoftnál a rengeteg ingyen üdítőital mellett (az egyetemeket is beleszámítva évi 23 millió üdítőt „osztogatnak” el) a kedvenc étel a pizza. A cégnek 35 saját étterme van az irodákon és a Microsoft egyetemeken, ezek naponta több mint 37 ezer embert szolgálnak ki. Többféle finomság is van az étlapon, de a csúcstartó már évek óta a pizza.

A név első említése
A „Microsoft” (illetve akkor még „Micro-Soft”) nevet mint javaslatot, először Gates említette meg, egy Paul Allennek írt levelében (nem e-mail volt!) 1975-ben 

Imádják a kódneveket
A cég imádja a kódneveket: szinte minden fejlesztésük hangzatos kódneveken szerepel, gyakran évekig, míg végül termék nem lesz belőle, persze teljesen más néven. A kódnévlista nagyon színes és változatos, olyan hangzatos darabokkal, hogy néhány James Bond film is megirigyelhetné: Wyvern, Hermes, Golden Eye, Yamazaki, Polaris, EagleStone…

Olyan jól megy, hogy darabolni kell
Magyarországon nem annyira ismert (így magyar tőzsdei megfelelője sem igen van) a split vagy stocksplit névre hallgató tőzsdei manőver. A split a részvények felosztását jelenti: 2:1 esetben minden részvénytulajdonos minden darab „régi" részvényért kap kettő „újat".

Erre olyankor van szükség, ha (egyszerűen fogalmazva) annyira jól megy a cégnek, azaz olyan magas egy darab részvény ára, hogy gyakorlatilag muszáj kettéosztani, hogy ne boruljon a rendszer. A splitre még külföldön is ritkán kerül sor, ennek ellenére a Microsoft, mióta 1986 márciusában megjelent a tőzsdén, már kilenc (!) alkalommal kényszerült „elosztani” részvényeit, olyan magasra emelkedett ugyanis egy-egy Microsoft-részvény ára. (Volt eset, hogy 3:1 arányban osztottak fel egy darabot).
[A cikk a Mashable, Wired, és a Wiki írásainak alapján készült]

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

techline.hu Tech

2009 legviccesebb IT reklámjai

Szerencsére a kreatívok hamar rájöttek, hogy az IT/elektronika és az internet is, ugyanolyan termék, mint bármi más.

techline.hu Tech

A Windows-dobozok történelme

Jól tudják ezt a Microsoftnál is – a Windows volt az egyik első olyan szoftver, ami nem apró lemeztokokban, hanem...

techline.hu Tech

A világ legöregebb domain nevei

2009 szeptemberében a Netcraft statisztikái szerint egészen pontosan 230 443 449 önálló domain névvel rendelkező...