szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Ókori templom maradványai kerültek napvilágra a törökországi Tekirdag-tartományban, ahol 2000 óta tárják fel Heraion-Teikhos ősi városát.

A templomról, amelyet trákok emeltek, mindeddig úgy hitték, hogy teljes egészében megsemmisült a Kr.e. II. évszázadban pusztító tűzvészben - olvasható a Hürriyet Daily News angol nyelvű török lap online kiadásában.

Az egykori város erődített részén, a magaslaton elhelyezkedő akropolisz területén lévő templomból több istenszobor - Kübele, Érosz, Afrodité figurái kerültek elő. Szép számban találtak bronzból vert pénzérméket, amforákat is, de arra is leltek bizonyítékot, hogy kutyákat áldoztak fel a jó szerencse érdekében. Az ásatások során feltártak egy négyszögletes alakú bástyát, amely a városfal északkeleti kapujának a része volt.

Az akropolisz északnyugati részén sorakozó halomsírok feltárása révén a régészek végre megtudhatják, hogy feleségeik "kíséretében" helyezték-e végső nyugalomra a trák férfiakat, vagy sem.

"Ezek rendkívüli sírok, az idei ásatási szezonban egy vagy két háborítatlan temetkezést tervezünk feltárni. Ily módon bebizonyíthatjuk, vagy megcáfolhatjuk, hogy a trák férfiakat feleségeikkel együtt temették el. Hérodotosz görög történetíró beszámolóiból tudjuk, hogy a trák férfiak többnejűségben éltek" - magyarázta az ásatásokat irányító Nese Atik, az Ahi Evran Egyetem professzora.

Ismertetése szerint amikor a férj elhunyt, a feleségek vele együtt kívántak távozni az élők sorából. A tanács döntötte el, hogy a feleségek közül kik részesülnek e "kiváltságban", s ezeket az asszonyokat férjükkel együtt temették el.

"Ezekre az állításokra sohasem találtunk semmiféle bizonyítékot. Egy háborítatlan sírt kell feltárnunk, hogy végre egyértelmű információra tegyünk szert" - emelte ki Nese Atik.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!