szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

Anélkül, hogy vitát szeretnénk kirobbantani „melyik OS jobb?

Anélkül, hogy vitát szeretnénk kirobbantani „melyik OS jobb?” címmel, azt azért sokan elismerik, hogy az Apple OS X Snow Leopárdjának felülete sokkal letisztultabb és ízlésesebb, mint a Windows 7 vagy a Vista – amúgy nagyon látványos, de kusza – megjelenése.
A Windowsok skinezése amúgy a windowsos ősidők óta igen kedvelt hobbija felhasználók százezreinek, így nem csoda, ha akadnak olyanok, akik mondjuk szívesebben dolgoznának az OS X-hez hasonló felületen, rendszerváltás nélkül. Ez persze javarészt felületi kezelés (ablakok és Tálca grafikája, ikonok, háttérkép stb.), de néhány extra funkcióra is szert tehetünk, ha a megfelelő átalakító csomagot választjuk.
A Snow Leopard Transformation Pack egyike ezeknek a csomagoknak. Bárki néhány kattintással OS X-et varázsolhat a Windows 7-ből vagy a Vistából, legalábbis ránézésre. Ettől még nem lesznek OS X-es alkalmazásaink, viszont igazán ízléses felületen dolgozhatunk.

Az UAC-től szabadulnunk kell...

Mielőtt továbbmennénk, gyorsan megjegyezzük: bár a csomag telepítése valóban pillanatok műve, és mindössze néhány kattintás, azért a dolog elég rizikós, így munkagépen mi egyáltalán nem javasoljuk. Otthon, saját szórakozásra és felelősségre persze bevállalható, de ilyenkor is tartsuk szem előtt, hogy a csomag rendszerfájlokat cserél le, ami akár a Windows működésképtelenségéhez és adatvesztéshez is vezethet! Legalább egy backupot készítsünk előtte a fontos adatainkról valamilyen külső adathordozóra…

Választás a különféle összeállítások között

Ha ezek ellenére bevállaljuk a dolgot, szükségünk lesz admin jogosultságra, sőt ki kell kapcsolnunk a Windows UAC-t is (erre figyelmeztet minket a csomag telepítője is, sőt egy restart kíséretében meg is teszi nekünk, ha kérjük). Extrém esetekben a vírusirtó is beleszólhat a telepítésbe, de nálunk a Norton például nem akadékoskodott.

Saját Welcome Center. Itt találjuk az eltávolítót is!

Ezután lehet kattogni a Next feliratú gombokra, egy pillanatra elmélázva a telepítési mód kiválasztásakor. Itt a Completed opciót választva minden szükséges rendszerfájl cseréje mellett kérhetjük, hogy az extra alkalmazások is felkerüljenek, míg a Performance opcióra voksolva megoldható, hogy a rendszer sebességének megőrzése érdekében az extrák ne, csak a lecserélendő rendszerfájlok és persze a „leopárdbőr” kerüljön a gépre. A harmadik opció a Customize, amelyben mi adjuk meg, mit akarunk telepíteni.

Átalakulás után a Windows 7

Mi vettük a bátorságot és a Completed lehetőséget választottuk, így minden felment a honosított Windows 7-re, aminek következményeként a telepítés és egy újbóli restart után már egy egészen az OS X-ére hasonlító login képernyő fogadott minket, belépés után pedig szinte rá sem ismertünk a Windows 7-re, a Snow Leopard bőrében, Dockkal-vonóval… :)

Működési rendellenességet nem tapasztaltunk, legfeljebb szokni kell, hogy alapértelmezésben a képernyő felső részére kerül a Tálca, alulra egy Dock, és persze az ablakok, menük is teljesen átalakulnak Snow Leopárdossá (az aktív program saját menüje azért nem fog az OS X-nek megfelelően a képernyő felső részén megjelenni).

Részenként is eltávolítható a csomag

Az extra programok (Dock, virtuális asztal stb.), angol nyelvűek, de maga a skin, úgy tűnik, működik magyar nyelvű Windowson is. A csomagnak saját Welcome Center ablaka van, ahol konfigurálhatjuk a beállításokat, illetve eltávolíthatjuk az egész pakkot, ha ráuntunk, vagy mégis úgy gondoljuk, hogy jobban tetszik az eredeti Windows felület.

Ha meggondoltuk magunkat...

Ismételten megjegyeznénk: a dolog nagyon egyszerűen megy, de nem veszélytelen, mindenki a saját felelősségére próbálkozhat vele. Backup és rendszer-visszaállítási pont feltétlenül javasolt, és ha alap szinten sem értünk a Windows lelkivilágához, inkább ne kezdjünk bele.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!