szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Fontos-e felügyelnünk gyermekeink internetes tevékenységét? Bár a magyarok többsége szerint a kérdésre igen a válasz, a gyakorlatban leginkább csak a 30 és 40 év közötti szülők fordítanak energiát az online ellenőrzésre. A magyar szülők nem szívesen kémkednek gyermekeik után, ehelyett a meggyőzésben hisznek, és leginkább csemetéik egészségét féltik a sok számítógépezés okozta károsodásoktól. A Barátikör közösségi oldal legfrissebb felmérése a szülői felügyeletről kérdezte a magyar lakosságot.

A válaszokból kiderült, hogy leginkább a tizenöt év alatti gyermekek szülei (a 30-as korosztály) figyelnek oda az online aktivitás ellenőrzésére. Úgy tűnik, a családokban főleg a nőkre hárul ez a feladat, a férfi válaszadók többsége ugyanis nem ellenőrzi rendszeresen gyermekét, és nem törekszik arra sem, hogy a közösségi oldalakon kapcsolatban legyen vele.
 
Akár ellenőrzi gyermekét, akár nem, kevés olyan szülő akad, aki ne tartaná valamilyen szempontból veszélyesnek a világhálót. Noha az utóbbi években sokat hallhattunk róla, milyen mértékben könnyíti az internet a pedofília terjedését, a magyarok többsége mégsem tartja ezt reális veszélynek. Legtöbben csak az alvászavartól vagy látáskárosodástól féltik gyermeküket, ennek ellenére nem szívesen tiltják a netezést. Ha gyermekük csintalankodik, kevesen büntetik drasztikusan, az internet kikötésével, maximum átmenetileg korlátozzák világháló használatát.
 
A felmérésből kiderült az is, hogy a magyar szülők tiszteletben tartják gyermekeik intim szféráját, számítógépes kémkedés helyett inkább szép szóval igyekeznek hatni rájuk. Ha az internet használatáról beszélgetnek velük, főleg a közösségi oldalakon való megosztás veszélyeire hívják fel figyelmüket. Sokan törekednek rá, hogy online is lépést tartsanak a fiatalokkal. Jellemzően a közösségi oldalakon jelölik be gyermekeiket, a Twittert és a blogokat azonban csupán a szülők elenyésző hányada figyeli.
 
Tanácsok a biztonságos netezéshez
 
A közösségi oldal üzemeltetői szerint roppant fontos tudatosítani a gyerekekben, hogy nem bízhatnak meg vakon online ismerőseikben, illetve ne adjanak ki személyes információkat magukról vagy családjukról. Érdemes a szülőknek is regisztrálni a portálokon, hogy megismerjék gyermekeik online környezetét, valamint a lakás központi helyén tartani a számítógépet. Ha pedig gyermekük gyanús üzeneteket kap, azonnal jelezni kell az adott portál adminisztrátorainak, valamint a hatóságoknak. A lista továbbá felhívja a figyelmet arra is, hogy a fenyegetőző üzeneteket, beszélgetéseket nem szabad kitörölni, hiszen ezek segíthetik a zaklatók kilétének felfedését.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Az idősebbek is használják a közösségi oldalakat

Nemcsak a negyvenen aluliak használják a közösségi oldalakat, hanem az ötvenes-hatvanas korosztály is rászokott a kapcsolattartásnak erre a módjára - állítja egy frissen közzétett amerikai felmérés.