A készülék működési elve azon alapul, hogy az emberi testnek van kisugárzása, aurája, amelyet a detektor képes érzékelni és elektromos jelekké alakítani, azokat pedig felerősíteni, digitalizálni és megszűrni. Egy ilyen boszorkányos tudású műszerrel bújócskázás esetén a hunyók járnának nagyon jól, mert a készülék kimutatná a felületek mögé bújókat is.
A cél persze nem gyerekjáték volt, hanem katonai és rendőrségi: meglelni autók csomagtartójába, konténerekbe és azok mögé rejtőzött vagy rejtett embereket. A találmány fejlesztése még 2004-ben kezdődött, az idén pedig megkapta a Kétkedő Sziszifuszok Klubjának gúnydíját, és ez a cseh szervezet - amelyben tudósok is vannak - újra felkeltette az egész projekt iránt az érdeklődést. A rendőrség nyomozni kezdett augusztusban, ám mostanra leállt az üggyel.
A készülék fejlesztésének pénzelője és megrendelője a cseh ipari és kereskedelmi minisztérium, amely közölte, hogy a projekt szakértői véleményeken alapult és az adóhivatal nem talált semmi szabálytalant.
Tudósok már korábban is fantazmagóriának minősítették az auradetektort, a kétkedők klubja szerint nem létezik ilyen emberi kisugárzás. A minisztérium viszont kitartott amellett, hogy jó helyre adta a fejlesztési pénzt, megjegyezve, hogy csak néhány tízezer korona (néhány százezer forint) állami támogatás ment el rá.