szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

Dacára annak, hogy az alábbi gyűjteményben csupa ingyenes alkalmazás szerepel, ezek kifejezetten jól használható...

Dacára annak, hogy az alábbi gyűjteményben csupa ingyenes alkalmazás szerepel, ezek kifejezetten jól használható, minőségi szoftverek. Természetesen nem az a cél, hogy az összes felkerüljön egy gépre, de bátran lehet közülük válogatni, ha úgy érezzük, hogy hasznát vennénk valamelyiknek. Kiegészítő információként azt is jeleztük a programoknál, ha létezik belőlük windowsos verzió is, így esetleg a Windows felhasználóknak is érdemes átfutniuk az összeállítást.


Hétköznapi megoldások
Első nekifutásra lássunk néhány olyan alkalmazást, amelyek a gép előtt töltött időt teszik kényelmesebbé.

Seashore
Az ingyenes képszerkesztők közül a GIMP talán a legsokoldalúbb, ám a felülete nem túl barátságos. A Seashore számos elemet vesz át a GIMP-től, viszont egy olyan felületen, amelynek használatát bárki elsajátíthatja.

Van rétegkezelés, testre szabható ecsetek, használhatunk különféle szűrőket.
Letöltés >>>

Dropbox
Dropbox nélkül nem élet az élet, még Macen sem. Ha nagy fájlokat szeretnénk hosszabb időre online tárolni, megosztani, az ingyenes 2 GB-os (akár 5 GB-is bővíthető) és a rendszerbe beépülő, így egyszerű mappaként menedzselhető tárhely talán a létező legkényelmesebb ilyesfajta szolgáltatás a kategóriájában. Ráadásul elég sok alkalmazás támogatja, így iPhone-ról, iPadről is elérhetjük a szerveren anyagainkat. De akár egy böngészőből is elérhető, ha éppen nem a saját gépünk előtt ülünk. Ezek után nem meglepő, hogy windowsos kliens is letölthető, ha arra van szükségünk.
Letöltés >>>

Bean
Ha valakinek egy villámgyors, egyszerűen használható és főleg a szövegkezelésre koncentráló szövegszerkesztőre van szüksége, ne keressen tovább. A Bean e tekintetben verhetetlen.

Aki kiadványszerkesztési célokra keres szövegszerkesztőt, annak nem javasoljuk, de aki konkrétan  hosszú irományokkal foglalkozik, feltétlenül próbálja ki! Működik vele a magyar helyesírás-ellenőrzés is, ha telepítettük azt a rendszerbe..
Letöltés >>>

MacTracker
Éppen egy használt Macet vennénk, vagy érdekelne minket, pontosan milyen alkatrészek vannak a miénkben? Esetleg a legújabb Apple gépek és eszközök tulajdonságai után kutatunk? A MacTracker a legapróbb részletekig informál minket a létező összes Apple termékről, gépekről, telefonokról, egyebekről.

Még mérési adatokkal is szolgál a gépekről. Sőt olyan apróságokat is fellelhetünk benne, mint az adott Macek boot-hangja… :)
Letöltés >>>

Evernote
Ha a Dropboxot megkerülhetetlennek tituláltuk a fájlok online tárolása és megosztása terén, akkor az Evernote ugyanígy kötelező választás, ha online tárolt és így bárhonnan elérhető jegyzetekre van szükségünk. Az OS X-es kliens rendkívül kényelmesen használható, a címkézés segítségével később pillanatok alatt előkereshetjük jegyzeteinket.

 Az ingyenes tárhelynek havi 40 MB a limitje, de ez egy hónapra bőven elég, ha főként jegyzeteket és néha egy-két képet, PDF dokumentumot töltünk csak fel tárolásra. Ahogy a Dropbox esetében, úgy az Evernote-nál is elérhető a szerver tartalma egy böngészőből, Windowsból vagy mobil kliens (iPhone, Android stb.) alkalmazásokból is.
Letöltés >>>

Meteorologist
A Meteorogistről nemrég írtunk egy hosszabb bemutatót, így most csak röviden annyit mondunk róla, hogy egy jól használható, az OS X menüsávján „megülő” kis időjárás-jelentő szoftverről van szó. Érdemes kipróbálni, elég informatív darab, ráadásul több ország időjárását is nyomon követhetjük vele egyszerre.
Letöltés >>>

WeatherDock
A WeatherDock szintén egy időjárás-figyelő alkalmazás, ez azonban nemcsak a menüsávban, hanem a Dockon és a Desktopon is képes folyamatosan jelezni az aktuális adatokat. Az asztali ikon esetében mi szabhatjuk meg, hogy mekkora legyen, miként viselkedjen az ablakokhoz képest és pontosan milyen adatokat mutasson, persze a látványos kis felhő/nap stb. képecskéken túl.

Talán nem túlzunk, ha azt állítjuk, hogy időjárás-előrejelzésben ez a kis program viszi a prímet az ingyenes kínálatból, ráadásul a weather.com adataira alapoz, amelyek viszonylag megbízhatók, ha több napos előrejelzésről van szó.
Letöltés >>>

10key-timer
Éppen teát készítünk, de közben meg kell válaszolnunk néhány levelet? El kell indulnunk a munkába, de előtte még elolvasnánk néhány hírt? Ilyenkor szokott az ember belefeledkezni abba, amivel éppen foglalkozik, aminek eredménye a méregerős, túlfőzött tea és a rosszallóan fejét csóváló, feltűnően az óráját néző főnök. Nos, a 10key-timer nevű kis Dashboard Widgettel ezt úszhatjuk meg, ha beállítjuk, hogy éppen mennyi idő múlva jelezze, hogy egyéb dolgunk is akad, a monitor bámulásán kívül. Egyszerű, testre szabható és hatékony!
Letöltés >>>

Wallpaper Clock
A számítástechnika legfelkapottabb slágertémái közé tartoznak a háttérképek és a különféle óraszoftverek. A Wallpaper Clock e kettőt képes házasítani. A program letöltése után ugyanarról az oldalról tölthetünk le számtalan látványos, igényes háttérképet, amelyek emellett még működő óraként is funkcionálnak.

Részletekkel régebben már szolgáltunk, így akit jobban érdekel a téma – esetleg Windowsra is szeretne ilyet –, elolvashatja korábbi cikkünket, aki pedig rögtön belevágna, emitt találja a letöltési linket.
Letöltés >>>

PolarClock
Ha már az óráknál tartunk, mutatunk rögtön valami nagyon különlegeset is. A PolarClock leginkább a Tokyoflash órákra emlékeztet.

Elsőre szokni kell, de kétségkívül az egyik leglátványosabb órás képernyővédő OS X-re (Windowson is fut).
Letöltés >>>

Flip Clock
Aki esetleg könnyebben leolvasható, de ugyancsak látványos órára vágyik képernyőkímélőként, annak a Flip Clockot javasoljuk, amely amilyen egyszerű, olyan látványos a képernyőn. 

Fantasztikus látvány, ahogy a hatalmas számlapok beterítik szinte a teljes felületet. Létezik belőle windowsos verzió is.
Letöltés >>>


Videók minden mennyiségben
Ezután következzen néhány olyan alkalmazás, amelyekkel a különféle videoformátumok lejátszását tehetjük egyszerűbbé.

VLC Media Player
A VLC Media Player talán a legismertebb médialejátszó. Szinte minden platformon (OS X, Linux, Windows, mobil rendszerek stb.) elérhető, és képes teljesen magra vállalni a legnépszerűbb videoformátumok lejátszását, feliratokkal és egyéb extrákkal együtt. A legújabb OS X-es változat elég megbízhatóan működik, és szinte minden formátummal megbirkózik.
Letöltés >>>

Perian
A VLC-vel ellentétben a Perian nem külön lejátszó saját kodekcsomagokkal, hanem a QuickTime Player számára teszi lejátszhatóvá az elterjedt, de az Apple lejátszója által alapból nem ismert videoformátumokat. Ízlés kérdése, hogy ezt a megoldást vagy a VLC-t választjuk.
Letöltés >>>

Handbrake
Ha régebben vásárolt DVD filmjeinket szeretnénk magunkkal hurcolni iPhone-on, iPaden vagy éppen egy meghajtó nélküli MacBook Airen, a Handbrake jó szolgálatot tehet. Segítségével probléma nélkül rippelhetjük DVD-inket, akár több hangcsatornát tartalmazó mp4 és MKV formátumba, ha kell, még ráégetett feliratokkal is. A program Linuxra és Windowsra is elérhető.
Letöltés >>>

YouTube5
Macen elég sok gondot jelent a Safarinak az optimalizálatlan Flash lejátszó, amikor ilyen formátumú filmeket szeretnénk lejátszani az internetről.

Aki nem bízik a most készülő Flash Player 10.2-ben (ennek bétája letölthető innen), annak érdemes esetleg megpróbálkoznia a YouTube5 Safari-kiegésztő telepítésével, amely a böngészőben megjelenő Flash lejátszókat (Youtube, Vimeo, Facebook) lecseréli egy HTML5 alapúra.
Letöltés >>>


Segédprogramok
Végül az utolsó csoportban nézzünk néhány hasznos kis segédprogramot, amelyek a rendszerrel kapcsolatos feladataink megoldását tehetik egyszerűbbé.

iBackup
Bár az OS X Time Machine igen látványos, ráadásul állandó és automatikus biztonsági mentésre képes, néha jól jöhet egy kicsivel testre szabhatóbb, bármikor bevethető backup alkalmazás is. Az iBackup pontosan ilyen, ráadásul nagyon egyszerűen használható, és programjaink, adataink mellett képes az alkalmazások és a rendszer beállításainak, illetve a levelezésünk, a címjegyzékünk, könyvjelzőink stb. mentésére is.
Letöltés >>>

Onyx
Ahogy minden más rendszerre, úgy néha az OS X-re is ráfér a karbantartás. Az Onyx segítségével egy kattintással elvégezhetjük a legfontosabb rendszer-karbantartási feladatokat, eltakaríthatjuk a felesleges fájlokat, helyrepofozhatjuk a rakoncátlankodó Mailt. 

De ha kell, akár a rendszer különféle – amúgy csak parancssorból megváltoztatható – beállításait is könnyedén módosíthatjuk (képernyőképek típusa, Dock működése, ablakok működése stb.).
Letöltés >>>

AppCleaner
Bár az OS X-es programok többségének eltávolítását elintézhetjük a Lomtárba dobással is, ez kicsit azért csalóka, mert ilyenkor még maradhatnak fájlok a kidobott program után a rendszer mappáiban. Ezeket képes összegyűjteni az AppCleaner, így szinte tökéletesen eltakarít a megunt alkalmazás után.

Ugyanígy widgeteket és plug-ineket is kényelmesen törölhetünk vele.
Letöltés >>>

StuffIt Expander 2011
Az OS X saját kicsomagoló alkalmazása nincs éppen a helyzete magaslatán. Számos elterjedt formátumot nem ismer, és néha még azzal is gondja akad, amit amúgy igen.
Ha nem akarunk beruházni a Rucksackba vagy a teljes verziós StuffIt 2011-be, érdemes egy próbát tenni az ingyenes StuffIt Expanderrel, amely szinte minden népszerű tömörített formátumot képes kicsomagolni, beleértve a titkosított fájlokat is (persze ehhez azért szükséges a titkosításhoz használt kulcs is).
Letöltés >>>

Cyberduck
Ha valakinek egy jól használható, ingyenes FTP szoftverre van szüksége, amely felépítésében is jól megy az OS X-ben megszokott stílushoz, a Cyberduckban valószínűleg megtalálja a számítását. FTP, SFTP, WebDAV, Cloud Files, Google Docs és Amazon S3 szerverekkel egyaránt megbirkózik. Elsősorban OS X-re ajánljuk, de már készül a windowsos verzió is.
Letöltés >>>

Transmission
Aki fájlcserélőkön is szokott ügyködni – mint tudjuk, ez nem feltétlenül jelent illegális tevékenységet –, annak érdemes megismerkednie a Transmission nevű kis alkalmazással, amely az egyik legjobb OS X-es torrent szoftvert.
Letöltés >>>

Isolator
Végül egy szokatlan programról is essék szó, amely azért bizonyos esetekben hasznos lehet. Az Isolator segítségével az éppen aktív, használatban lévő ablakon kívül minden mást – általunk megadott mértékben – elsötétíthetünk, hogy így jobban koncentrálhassunk az éppen végzett munkára. A programról itt írtunk részletesen, illetve a korábbi cikkben megemlítettünk néhány windowsos megfelelőt is.
Letöltés >>>

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!