szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

Ezzel óriási lökést adott a Google a már addig is igen népszerű formátumnak: keresési találataink között igen szép...

 Ezzel óriási lökést adott a Google a már addig is igen népszerű formátumnak: keresési találataink között igen szép számmal fordulnak elő PDF fájlok, amelyeket minden további nélkül megnézhetünk bármilyen böngészőben.

A PDF fájlok megjelenítése azonban mindeddig valamilyen modullal (tulajdonképpen egy butított Reader) volt megoldva, még a Gdocs is egy külső modult hív meg az ilyen fájlok megjelenítéséhez. Ez a megoldás nem rossz, de nem is a legjobb: a modulok (vagy PDF-olvasónk, attól függően, hogyan konfiguráltuk a gépet, böngészőt) bizony elég lassacskán töltik be a PDF oldalakat. Ráadásul olvasásuk közben eltűnik az ismerős és kényelmes böngésző felület, amit a gyakorlatlan és kezdő felhasználók nem igazán szeretnek.

Külsőre nem sokat változott - a belbecs annál inkább...

A Chrome legújabb, nyolcas verziója mintegy 800 fejlesztést és újítást tartalmaz, ezekből az egyik a böngészőbe épített, natív PDF-olvasó. Ez a gyakorlatban annyit tesz, hogy a Chrome 8 immár a saját felületén keresztül képes megnyitni a PDF fájlokat, a felhasználó nem is nagyon fogja észrevenni, hogy nem HTML oldalt, hanem PDF dokumentumot olvasgat. A legjobb az egészben, hogy semmit nem kell installálnunk külön, sem Readert, sem addonokat – a böngésző tartalmazza a PDF megnyitásához szükséges kódot.

Persze nem ez az egyetlen újdonság a Google új böngészőjében: a Chrome immár a Flash oldalakat is "sandbox" módban, biztonságosan, gyorsan futtatja. A Chomre beépített PDF-olvasója a Fox-It kódjára épül, a Flash sandbox-lejátszó pedig a hivatalos Adobe modulra.

Fülek oldalt - nem nagy újítás, de kényelmes...

Hasznos újítás még a „GPU Accelerated Canvas 2D” névre hallgató grafikus gyorsítás: a sok animációt és grafikai elemet tartalmazó oldalak esetében a képfeldolgozás és -megjelenítés jelentősen gyorsult. HTML5 canvas elemekkel is működik (a flash-re nincs hatással). További előnye a nyolcas verziónak, hogy WebGL támogatást is kínál: ez egy cross-platform 3D renderelő motor, az OpenGL ES 2.0 verziójára épül és háromdimenziós grafikát használó oldalak vagy elemek megjelenítésekor hasznos (és gyors).

Ha akarjuk a füleket át is helyezhetjük tetszésünk szerint az oldalon (eddig ügye felül voltak), igaz alapesetben ez nincs engedélyezve, de ha beírjuk az URL mezőbe, hogy „about:flags” akkor (sok más hasznos apróság mellett), ezt, a főleg notebook és netbook felhasználóknak hasznos funkciót is bekapcsolhatjuk. Ezt egyébként „Oldalsó lapsorok” néven találjuk a magyar verzióban. Az instant betöltést is itt engedélyezhetjük, ennek segítségével már akkor betölti az oldalakat a böngésző, amikor még éppen a címet gépeljük; be sem kell fejezni, elég ha beütjük, hogy tech… és bejön a techline.hu. Persze csak ha előtte már meglátogattuk, benne van a könyvjelzőben, ellenkező esetben a Pagerank alapján jönnek ugyanilyen (vagy hasonló) nevű oldalak.

Nyolc újdonságot minimum tartalmaz a Chrome nyolc – hogy melyik az a nyolc, azt hamarosan érkező nagytesztünkben megírjuk. Addig is: mindenki töltse le bátran a legújabbat, nem fog csalódni. Akinek eddig is Chrome volt a gépén, elég, ha a névjegyre, majd az automata frissítésre klikkel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!