szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Az online videomegosztók rendkívül hatékony eszközt adtak a kreatívok kezébe, hiszen egy-egy jól eltalált rövidfilmmel néhány nap leforgása alatt potenciális vásárlók millióit érhetik el. Egy amerikai blog összegyűjtötte 2010 leginnovatívabb vírusfilmjeit.

Természetesen az alább látható reklámok nem kizárólag a weben terjedtek, hiszen a nagy cégek rendkívüli összegeket fizetnek ki prémiumtermékeik népszerűsítésére. Ám kétségtelen, hogy a YouTube hatalmas segítséget nyújt a globális közönség megközelítésében. Lássuk, melyek voltak a videomegosztók legnépszerűbb klipjei.

A Buzzman reklámügynökség készítette el a YouTube-videókat az interaktivitással párosító darabot, amely a Tipp-Ex hibajavító kampányát juttatta el több mint tizenhárom millió emberhez. A vadászokat ábrázoló kisfilm lényege, hogy a medve lelövése helyett a felhasználó mondhatja meg – természetesen angolul –, milyen cselekedetet hajtsanak végre a történet szereplői. Az ötlet a rendkívül sokféle – a sikamlós témákat sem nélkülöző – lehetőség miatt pillanatok alatt rendkívül népszerűvé vált az internetezők körében. Hasonló – bár távolról sem ennyire interaktív – kampánnyal hirdették egyébként Sylvester Stallone The Expendables című akciófilmjét idén nyár végén.

A brit Sussex városának közlekedésbiztonsági szövetsége rendelte meg az Alexander Commercialsnél a biztonsági öv fontosságát hangsúlyozó közérdekű hirdetést, amely a rendszerint a sokkolásra építő, hasonló témájú alkotások helyett a család és a szeretet erejére helyezi a hangsúlyt. Az egyszerűség és a pozitív érzelmek erősítésével valószínűleg nagyobb hatást ér el, mint a brutális baleseteket megjelenítő klipek.

Nem kevesebb mint 2770 fényképet használtak fel a Conscious Minds Productions szakemberei az animációs filmekben gyakran alkalmazott stop-motion technikával készült reklámhoz, amelynek főhőse két perc alatt végigsétál az USA nevezetes városain és tájain. A Levi’s farmereket népszerűsítő reklámmal egyrészt az amerikaiak hazafias érzelmeire kívántak hatni, de a videó mellé elkészítették a képzeletbeli túra térképét is a Google Maps segítségével, így a kampány akár a turizmus népszerűsítésére is kiválóan alkalmas lehet.

A labdarúgással valószínűleg egyidős konfliktusforrásra, a meccsért rajongó férfiak és ugyanezen okból hanyagolt kedvesük nézeteltéréseit próbálta enyhíteni a Puma, kifejezetten az idei Valentin-napra eső mérkőzések előtt. Ehhez összegyűjtötték a bizalomgerjesztőnek nem igazán nevezhető keményvonalas szurkolókat, akik a Savage Garden Truly Madly Deeply című szerelmes dalának sajátos előadásával igyekeznek meglágyítani a női szíveket. Rögtönzött szerkesztőségi tesztünk szerint sikeresen.

A Google Chrome böngészője gyorsaságáról ismert, erre játszik rá a BBH által kreált reklámfilm, melyben a szoftver gyorsabb egy ágyúból kilőtt burgonyánál, a hanghullámoknál, de még a villámlással is csaknem egyszerre jeleníti meg a kért weboldalt. Természetesen a film túloz, de tény, hogy a honlapok betöltésére való várakozás az internetezés egyik legfrusztrálóbb mellékhatása, így bizonyára sokan próbálták ki a Chrome böngészőt, hogy felmérjék, mennyivel gyorsabb, mint a konkurencia.

A gengszterrapvideók hangulatát idézi, de egy tipikus amerikai, kétgyerekes családot állít a középpontba a Toyota Sienna egyterű reklámja. Az Egyesült Államokban „minivan”-nek nevezett járművek a közvélekedés szerint valóban a gondos családanyák jelképei. A Sienna Family-ként megjelenő apuka, anyuka és két gyermekük azonban büszkén vállalják önmagukat, és egy pillanatra sem gondolják, hogy egyterűvel közlekedni ne lenne legalább annyira laza, mint krómfelnis, ültetett limuzinnal. A több mint 7,5 millió néző pedig bizonyítja, hogy sokaknál betalált a Saatchi & Saatchi reklámfilmje.

Távolról sem ennyire családbarát a TBWA ügynökség reklámja az Activision nagy érdeklődéssel várt Call of Duty: Black Ops című lövöldözős videojátékáról, ám az erőszakot mégis humoros formában mutatja be, remekül ráérezve a különleges kommandósok bőrébe bújó játékosok valós személyiségére: az elegáns üzletasszony, a műtőből szabadult sebész, a szállodai recepciós, illetve a hidegvérű olasz szakács egyaránt precíz gyilkológéppé változik, ha leülnek a játékkonzol elé, kiengedni a gőzt. De a hétköznapi emberektől a sztárok sem különböznek, hiszen Kobe Bryant, az NBA-klasszis kosárlabdázó és Jimmy Kimmel talkshow-házigazda is kiveszi a részét az akcióból.

Számtalan futballsztár főszereplésével készítette el a Widen + Kennedy reklámügynökség az alábbi reklámot, amelyet a Bábel című sikerfilm rendezője, Alejandro González Inárritu jegyez. A nézők betekinthetnek a Dider Drogbától Wayne Rooney-n át Cristiano Ronaldóig tartó sztárparádé szereplőinek gondolataiba, amikor kemény helyzetekbe kerülnek a pályán. A reklám szlogenje „Write the Future” (Írd te a jövőt). A videót már megjelenésének első hetében több millióan látták, ráadásul nemcsak a sportszergyártót, de a 2010-es labdarúgó-világbajnokságot is népszerűsíthették vele.

A Mentos és a kóla robbanékony elegyét felfedező fiatalok óta tudjuk, hogy a különleges mutatványokat bemutató videók pillanatok alatt sok százezer nézőt képesek megfogni. Nem volt ez másképp a The Viral Factory ügynökség digitális videokamerát népszerűsítő reklámjával sem, amelyben egy ügyes kezű fiatalember névjegyek dobálásával hajt végre lélegzetelállító trükköket. Az eredmény: a fillérekből leforgatott videót több mint 2,5 millió néző nézte meg.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!