szerző:
FH/Hírszerző
Tetszett a cikk?

Menesztette állásából szerdán az orosz űrprogram két vezető tisztségviselőjét az ország elnöke, Dmitrij Medvegyev. A döntést az államfő azután hozta meg, hogy a hónap elején kudarcot vallott a Glonassz-M elnevezésű műholdak kilövése, ami jelentősen visszavetette Oroszországot abban, hogy az amerikai riválissal, a GPS rendszerrel szemben saját navigációs rendszert állítson üzembe.

A három Glonassz-M űrszondát december 5-én akarták kilőni az űrbe. De a Proton-M nevű hordozórakéta túl nehéznek bizonyult, így a műholdak végül a Csendes-óceánba zuhantak a Hawaii szigetek közelében.

Elnöki közleményében Medvegyev azt írta, hogy "az üzemanyag kiszámításában vétett hibákért" kell távoznia az orosz Roszkoszmosz űrügynökség helyettes vezetőjének, Viktor Remisevszkijnek, valamint az Energia vállalat alelnökének, Vjacseszlav Filinnek. Az orosz elnök egyúttal megrovásban részesítette a Roszkoszmosz elnökét, Anatolij Perminovot, és nagyobb körültekintésre szólította fel az űrügynökség munkatársait.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Élesedő űrverseny: Kína katonai űrprogrammal verné le Amerikát

Egyre agresszívebb űrprogramot diktál Kína. 2010-ben katonai űrlabort bocsátanak fel a világűrbe, az új Senzsou rakéta robotikus dokkolórendszert tesztel majd - mindez pedig kísértetiesen pontosan esik egybe azzal az időszakkal, amikor a NASA öt évig nem lő fel asztronautákat.