szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Titokzatos zöld foltot vizsgál a Hubble űrteleszkóp, amely az eddigi legélesebb képet készítette a Tejút méretű, a Földtől mintegy 650 millió fényévre található gázfelhőről.

A zöldes fényben derengő gázfelhőt elsőként 2007-ben Hanny van Arkel holland általános iskolai tanár fedezte fel azokon a felvételeken, amelyeket a Galaxy Zoo (Galaktikus Állatkert) program keretében önkéntesek is vizsgálhattak. A csillagászati előképzettséggel sem bíró amatőröktől mindössze annyit kértek, hogy egy online képadatbázis számára segítsenek osztályozni a galaxisokat.

A zöld tintapacához hasonlító gázfelhőt - amelyet Hanny objektumának (Hanny's Voorwerp) neveztek el - a NASA Hubble űrteleszkópja is lefényképezte. A hétfőn bemutatott részletes felvételen pedig jól látható, hogy a többségében hidrogénből álló felhőből alakulnak ki a csillagok.

Bill Keel, az Alabama Egyetem asztronómusa szerint a Tejút méretű gázfelhő fényét egy közeli kvazár (csillagszerű rádióobjektum) adja. A folt érdekessége, hogy galaxisok közötti térben található, ahol az eddigi ismeretek alapján nem feltételezték, hogy csillagok is születhetnek.

A NASA felvételein pedig olyan részletek is láthatók, amelyek a kutatókat hozzásegíthetik a gázfelhőben zajló folyamatok megértéséhez. A zöld tintapaca bizonyos területei éppen összeomlani látszanak, és az elegyet alkotó gázok addig sűrűsödnek, amíg a nyomás hatására csillaggá nem alakulnak - magyarázta a szakember.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!