szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Egy amerikai akadémikus úgy véli, a közösségi oldalaknak tulajdoníthatóan elzárjuk magunkat a valóságtól és kevésbé leszünk emberiek, mint korábban.

A Telegraph brit napilap egy elismert szociológusra hivatkozva azt írja: a Twitterhez és Facebookhoz hasonló közösségi oldalakra az őrület megjelenésének modern formájaként is tekinthetünk.

Sherry Turkle professzor, a Massachusetts Institute of Technology (MIT) munkatársa nemrég kiadott, Alone Together (Egyedül, együtt) című könyvében így fogalmaz: „ez a napjainkra tipikussá váló viselkedési forma továbbra is olyan problémákat hordoz magában, amelyeket valaha kórosnak találtunk volna”.

A szakember szerint a közösségi hálózatok használata miatt az emberek egyre inkább elszakadnak a valóságtól, mivel egyre inkább a technológia veszi át a főszerepet az életünkben, ezáltal egyre jobban elveszítjük emberi mivoltunkat.

Turkle úgy véli, a hatékonyabb kommunikáció illúziója miatt egyre jobban elzárkózunk a valós emberi kapcsolatoktól, és egy olyan cyber-valóságba menekülünk, amely csupán a való világ gyenge utánzata.

„Igen inspiráló technológiákat hoztunk létre, mégis hagytuk, hogy fölénk kerekedjenek” – írja könyvében a szociológus.

Turkle figyelmeztetése Simone Back halála után látott napvilágot: a brightoni nő Facebook-oldalán tett közzé egy üzenetet, amelyben közelgő öngyilkosságára akarta felhívni a figyelmet, ám több mint ezer ismerőse közül egy sem vette komolyan a bejegyzést.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Közösségi oldalak: „a felhasználókat oktatni kell, a szolgáltatókat ösztönözni”

Az informatikai biztonsággal és adatvédelemmel foglalkozó szakemberek véleménye csaknem teljesen egybehangzó: a személyiségi jogi problémák megoldása főként a szolgáltatásokat nyújtó cégek kezében van. A felhasználót ugyan lehet és kell is tanítani, de bizonyos szint után felesleges. Egy etikus hacker szerint olyan világ felé tartunk, ahol már születésünk előtt elkezdenek spammel bombázni a cégek, adattestünk pedig halálunk után is tovább él.

MTI/Magyar Nemzet Itthon

A titkosszolgák a közösségi oldalakon is figyelnek

Földi László, a titkosszolgálatok volt műveleti igazgatója szerint a szervezet dolgozói akár otthonról, egy kényelmes fotelből is végezhetik munkájukat a közösségi oldalnak köszönhetően. Egyúttal arra is felhívta a figyelmet, hogy csak óvatosan szabad magunkról információt közzétenni a közösségi oldalakon, ugyanis a „szervek” mindent figyelnek.

MTI Világ

A pápa megáldotta a közösségi oldalakat

Áldását adta hétfőn a közösségi oldalakra XVI. Benedek pápa, méltatta azok lehetőségeit, de arra figyelmeztetett, hogy az online barátságok nem helyettesítik a valódi emberi kapcsolatokat.