szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Március végéig még természetvédelmi károkozás nélkül eltávolíthatók és mesterséges fészkekkel pótolhatók a házfelújításokat akadályozó fecskefészkek, áprilistól azonban tilos a telelésből visszatérő és a költési időszakot megkezdő fecskepárok fészkeinek leverése.

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) javasolja, hogy a tervezett tavaszi-nyári házfelújítások, szigetelési munkálatok megkezdése előtt a kivitelezők mérjék fel, hogy mely fészkek akadályozhatják a munkát. A falak "lakóinak" összeírása, létszámuk és fajösszetételük megismerése után el kell dönteni, hogy hol lehet a közelben pótolni a megszüntetendő fészkelő- és pihenőhelyeket. A mesterséges molnár- és füstifecskefészkeket, illetve sarlósfecskeodúkat a szomszédos épületekre lehet felszerelni - közölte az egyesület.

A hazai fecskepopuláció évek óta csökkenő tendenciát mutat, a füsti- és a molnárfecskék állományának zsugorodása 5-7 százalék között mozog évente. Mivel a fecskeállományok apadását okozó élőhely-átalakítások és a klímaváltozás negatív hatásait az egyes emberek közvetlen beavatkozással nem tudják befolyásolni, az egyesület szerint ezért a legfontosabb cél a költési siker, a kirepülő fiókák számának növelése.

A Magyarországon költő fecskefajok egyedeinek természetvédelmi értéke 10 ezer forint, a törvény már a tojások elpusztítását is bünteti. Ha valaki lakott fecskefészkek leverését tapasztalja, veszélyeztetett fecskefészkekről vagy -telepekről szerez tudomást, a leggyorsabb megoldás, ha az MME mellett a területileg illetékes zöldhatósághoz fordul.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Új farkasfajt fedeztek fel Afrikában

Új farkasfajt fedeztek fel Afrikában a genetikusok: a nemzetközi kutatócsoport genetikai jellemzők alapján ismerte fel, hogy az eddig az aranysakálok egyik alfajának vélt állat inkább a farkasok csoportjába tartozik, és szoros rokonságban áll az északi kontinensek szürke farkasaival.

MTI Tech

A róka volt az ember „első” legjobb barátja?

Az őskori ember társául fogadhatta a rókát - vélik egy jordániai lelet alapján a Cambridge-i Egyetem régészei, akik a PLoS One online tudományos folyóiratban jelentették meg tanulmányukat.