szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Gyermekszülésben hunyhatott el Kr.u. 450 táján a titokzatos Lady Cao, akinek igen jó állapotban fennmaradt múmiájára 2006-ban bukkantak Peru északi részén, a mai Trujillo közelében.

A tetovált fiatal nő sírja a Huaca Cao Viejo, a mocsikák legfontosabb vallási centrumának közelében feküdt, ezért nevezték el Lady Caónak. Az asszonyt olyan 
fegyverekkel - két buzogánnyal és számos lándzsával temették el, amelyeket általában férfiak sírjában szoktak találni. A fegyverek magas társadalmi státusára utalhatnak, de előfordulhat, hogy a fiatal nő harcos volt.

Lady Cao földi maradványait Jordi Esteban Farre spanyol igazságügyi orvosszakértő vizsgálta meg, aki szerint a múmia testhelyzete arra utal, hogy a fiatal nőnél légzési és vérkeringési zavarokkal is járó terhességi eklampszia (görcsroham) alakulhatott ki - olvasható a Living in Peru angol nyelvű perui hírportálon.

A nő hasán lévő terhességi csíkok alapján a spanyol szakértő úgy véli, hogy Lady Cao terhessége utolsó harmadában lehetett, s a szülés közben fellépő komplikációk miatt hunyt el. Azt nem lehet megállapítani, hogy sikerült-e életet adni gyermekének, vagy a komplikációk vetélést okozhattak, esetleg a magzat halva született. Jordi Esteban Farre a medencecsontok alapján arra a következetésre jutott, hogy a halál a szülés megindulásától számítva 48 órán belül következett be.

A mocsikák dél-amerikai indiánok voltak, akik az Andok környékén, Peru észak-nyugati partvidékén a Kr.u. I-VII. század között leginkább a folyóvölgyek oázisaiban telepedtek le. Írásos emlékeik nem lévén a mocsikák életéről a magas színvonalú kerámiatárgyaik mesélnek. A cserépedények ábrái a mocsikák mindennapos életén túl a háborúikat, hitvilágukat, valamint a rituális szertartásaikat is megörökítik. Más kerámiaedényeken emberi fejet formáznak, sok arc annyira valósághű és egyedi, hogy szinte igazi portrénak tűnik.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!