szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

Kezdjük ott, hogy nem vagyunk különösebben netbook-pártiak, mert valahogy az Atom processzor és az asztali rendszer...

Kezdjük ott, hogy nem vagyunk különösebben netbook-pártiak, mert valahogy az Atom processzor és az asztali rendszer édes kettesben nem mindig hozza a elvárt felhasználói élményt. Ebből a szempontból a Dell Inspiron Mini Duo 1090 kellemes csalódás volt, igaz, ebben szerepet játszik, hogy egy kétmagos Atom (N550, 1,5 GHz) processzorról beszélünk, 2 GB RAM társaságában. Ezen a Windows 7 Home Premium már egészen kellemes hátteret nyújt az internetezéshez, irodai alkalmazások és apróbb játékok futtatásához.

Mégis, ha csak ennyivel szolgálna a Dell gépe, meglehetősen unott arccal írnánk most e sorokat. Szerencsére nem így van!

Ha akarom, tablet
A kisméretű, 10,1”-os kijelző ennél a gépnél szokatlanul széles keretet kapott, ám a látvány kicsit megtévesztő, ez ugyanis nem dizájnhiba, mindössze arról van szó, hogy a kijelző „kifordítható”, így normál állapotban netbookként, kifordítva és összecsukva pedig tabletként üzemel a masina. Utóbbi felhasználáshoz kapacitív, multitouch érintőképernyőt kapunk, amely azonnal reagál mindenre (kár, hogy a rendszer azért nem mindig képes ilyen rugalmasan reagálni, itt látszik meg, hogy nem véletlen az iPad sikere, a mobil eszközre optimalizált OS-nek köszönhetően).

A tablet felület fektetve...
És a tablet felület, állítva

Persze cserébe az esetleges várakozásokért itt nem kell lemondanunk szinte semmiről, amit az asztali rendszeren megszoktunk: a Flash, a Sliverlight és kedvenc windowsos alkalmazásaink mind a rendelkezésünkre állhatnak.

Amint kifordítjuk a kijelzőt, elindul egy külön szoftver, amelyből elérhetünk néhány, kifejezetten az érintős használatra optimalizált alkalmazást (közben a Windows eredeti felülete is elérhető persze). Kényelmesen használható zenelejátszó, képnézegető, videolejátszó áll a rendelkezésünkre. Az internet böngészésére jelenleg az IE8 szolgál, de őszintén szólva, az csak arra jó ezen a konfiguráción, hogy elgondolkozzunk egy harakirin, szóval, aki jót akar, cserélje le a Chrome-ra vagy az IE9-nek akár az RC változatára is. Utóbbi előnye, hogy alapból támogatja az érintőképernyő használatát, szóval kényelmesen és bizony az elődeihez viszonyítva gyorsan böngészhetünk vele. A Chrome még gyorsabb, ám a jelenlegi változat nincs optimalizálva az érintős gépekhez, így vagy a görgetősávot húzogatjuk (nem vészes, csak nem tökéletes megoldás), vagy letöltjük a Chrometouch kiegészítőt hozzá, és a probléma máris a múlté. Az IE9 vagy Chrome alkalmazásával egyébként a gép bizonyos szempontból veri az iPades böngészési élményt, hiszen nem kell számolnunk olyan korlátokkal (Flash és egyéb plug-inek hiánya), mint iOS alatt, ám pont emiatt néha kevésbé gördülékeny a dolog. De hát valamit, valamiért.

A képnézegető és a videolejátszó szintén kicsit lassúak, de kényelmesen használhatók, a képnézegetőben a kétujjas nagyítást, kicsinyítést is kihasználhatjuk.

Kapunk egyébként néhány érintőképernyőhöz készült játékot, illetve egy elsősorban a gyerekeket célzó, remekbe szabott rajzprogramot is.
A tablet-mód előnye, hogy akár a kanapén elheveredve is használhatjuk a gépet, de mondjuk az iPadhez vagy egy androidos tablethez képest furcsa érzés, amikor halljuk – meg érezzük is –, hogy dolgozik a hűtés.

Az Inspiron Duo és az iPad együtt

A képernyő automatikus elforgatása egyébként itt is megoldott, a Windows nem túl elegánsan (szétesik a kép és eltart pár másodpercig, mire újraépíti a felületet), de alkalmazkodik, ha elforgatjuk a gépet. Ennek köszönhetően e-bookokat, PDF anyagokat is kényelmesen olvashatunk, illetve adott esetben a böngészés is kellemesebb így, hiszen jobban átlátjuk az általában függőlegesen terjeszkedő weblapokat.
A szoftveres billentyűzet remekül használható, ráadásul oda tesszük a képernyőn, ahová jólesik.

Ha akarom, netbook
Netbookként is állja a sarat a Dell aprósága, bár a méreteiből adódik, hogy a billentyűzete elég kis helyre zsúfolódik, nagy kézzel kicsit kényelmetlen, de megszokható a használata. Szerencsére a gombok közötti hézagok elég nagyok ahhoz, hogy ne üssünk unos-untalan mellé (mondjuk a 0 billentyű már viccesen kicsi).

Kicsit zsúfolt, de minden megvan

Az Office 2010 kifogástalanul fut a gépen, internetezni vagy akár filmet nézni is kiválóan lehet vele, ráadásul a 10”-os LED háttér-világítású kijelzőnek nagyon szép, kontrasztos a képe (a betekintési szög azért nem túl nagy). HD filmeket is nézhetünk vele, hiszen ezt simán elbírja a hardver, és az 1366x768 pixeles felbontás elegendő is erre. A full HD felbontású filmeket ugyan bírja a gép, de a felbontás ott értelemszerűen nem kihasználható, s rossz hír, hogy nincs se VGA, se HDMI kimenet, így a külső monitorról, projektorról le kell mondanunk. Csatlakozók tekintetében amúgy is szűkmarkú volt a Dell, két darab USB és egy füles csati található csak a gépen, illetve az alján egy csatlakozó a külön megvehető dokkolónak (JBL hangszórókkal, 2 USB porttal, LAN csatlakozással és kártyaolvasóval szerelt dokkolót is vehetünk hozzá, 40 ezer forintos áron).

Sajnos külső monitort ehhez nem csatlakoztatunk

Gyors wifi kapcsolat természetesen került a gépbe (802.11n), illetve kapunk beépített, 1.3 megapixeles webkamerát is. Az optikai meghajtó viszont a netbookoktól megszokott módon itt sincs jelen.

A Windows 7 változatosan teljesít a hardveren

Netbook formában is hajlamos egyébként az ember a képernyőhöz nyúlni, ami szintén a kis méretből adódik, ugyanis kényelmesebb és gyorsabb például egy dokumentumot, weboldalt görgetni az ujjunkkal a képernyőt „simogatva”, mint a beépített tapipadot használva (amely amúgy netbook viszonylatban abszolút jónak, megbízhatónak mondható).


A Dell aprósága nem játékgép, de az egyszerűbb 3D játékok azért elfutnak rajta. Míg kellemes meglepetés, hogy 7200 rpm-es, gyors, 320 GB-os merevlemezt kapott a gép, az már fájdalmas pont lehet sokak szemében, hogy az akkumulátor nagyjából 4 órát bír intenzív használattal). Ez nem éppen sok, ráadásul a 1,5 kilós súly, a kis méret, és a tabletszerű használat együtt kiváló mobil multimédia eszközzé teszi a készüléket, ám így nem nagyon indulhatunk vele hosszú útra a töltő cipelése nélkül (nem mintha az sok helyet foglalna…).
Ettől függetlenül a Dell Inspiron Mini Duo (Sparta) egy elég meggyőző keverék, és bár itt sem tudunk szabadulni az érzéstől, hogy asztali rendszert tabletként alkalmazni nem szerencsés (a Windows 7 felülete, működése nincs erre optimalizálva), ha valakinek a netbook és tablet funkcióra egy gépben van szüksége, annak a Dell készüléke jó választás lehet, viszonylag elérhető, 160 ezer forintos áron.


Tesztünkhöz a készüléket a
laptop.hu biztosította

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!